Postul nu e post destul

Jos Tiranul! Să scrie numai cititorii, că ei ştiu!

flagNu mai e un secret pentru nimeni faptul că, pe Daily Cotcodac, comentariile cititorilor sunt mai haioase decât textele postate de noi. Autorii acestui site – adică noi, scriitorii de texte lungi şi plicticoase – nu fac altceva decât să profite de cititori, să se îmbogăţească, să pună mânuţele lor hrăpăreţe pe bugete de publicitate imense, să se îmbuibe ei şi familiile lor – totul, pe seama celor două, trei rânduri cu adevărat valoroase postate de cititori la comentarii.

Este momentul să punem capăt acestei nedreptăţi! Autorii îmbuibaţi de pe DC trebuie loviţi fără milă peste labele murdare, nu mai trebuie lăsaţi să se înfrupte din munca poporului! E timpul ca voi, cititorii oropsiţi, să înlocuiţi clica banditească a lui Julius, să scrieţi voi textele şi tot voi să profitaţi de roadele muncii voastre (care vor consta în comentarii postate de noi de genul “Trebuia să râd, sau cum?”, “Să scrie numai M3bis, că el ştie, restul sunt de umplutură”, etc).

Aşadar, iubiţi şi apreciaţi M3bis, Arsulici, Sebra, Şlvc! Cipriane, Mifty, domnule Florian, Stephanie, NA, PanKrease şi ceilalţi (nu vă putem enumera pe toţi; ajunge că textul ăsta e destul de plicticos, să nu-l facem şi lung), scrieţi un textuleţ haios şi trimiteţi-l pe adresa julius (at) dailycotcodac (dot) ro. Dacă e suficient de prost, îl vom publica pe Daily Cotcodac. Singura rugăminte este aceea să nu fie prea lung (adică, M3bise, să nu aibă 5 pagini, ca ăla pe care l-ai trimis la un concurs HP; abia i-am convins atunci pe membrii juriului să nu te declare câştigător, fiindcă de fapt, sub pretextul acordării premiului, vroiau să te atragă acolo ca să te ucidă).

Vă urăm spor la scris şi nu vă ascundem faptul că abia aşteptăm să postăm comentarii la textele voastre – va fi una dintre bucuriile de nepreţuit ale vieţii noastre.

Share:

47 comments

  1. Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat » Jos Tiranul! Să scrie numai cititorii, că ei ştiu! 5 June, 2010 at 14:43

    […] valoroase postate de cititori la comentarii.Este momentul să punem capăt acestei nedreptăţi! (more) De la Julius citire Niciun comentariu X1_AdParams = { 'pub' : '560302451683403', 'site' : […]

  2. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Jos Tiranul! Să scrie numai cititorii, că ei ştiu! -- Topsy.com 5 June, 2010 at 14:53

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Oana Portase. Oana Portase said: RT @JuliusDC Daily Cotcodac» Jos Tiranul! Să scrie numai cititorii, că ei ştiu! http://bit.ly/bSqEr0 […]

  3. Eclectical Storm 5 June, 2010 at 14:58

    Propun sa nu trimita nimeni nimic, sa-i obligam sa scrie tot ei. Sic.

  4. Costi 5 June, 2010 at 15:05

    Pai noi suntem comentaci pentru ca ne e lene sa scriem. Ce credeati? Hai ca ma dor destele de atata scris…

  5. Marius 5 June, 2010 at 15:11

    “[…]va fi una dintre bucuriile de nepreţuit ale vieţii noastre.”
    Pentru restul: Mastercard

  6. Cougar 5 June, 2010 at 15:30

    bravo, julică. româneşte, frate. începi de zici că rupi tot şi, mai pe după toate antreurile, aşa, ţi se apleacă şi-ţi bagi picioarele subtil, vorba lu’ pleşu.

  7. teo 5 June, 2010 at 15:54

    dupa ce ca oamenii astia iti fac trafic, te voteaza in draci la roblogfest, acuma sa-ti mai scrie si textele? mare e lenea daca nici macar sa dai copy / paste conversatiilor pe messenger cu domnul P nu mai poti..macar de-ai folosi timpul liber astfel obtinut ca sa iesi cu doamna la cafeluta, dar – tzafnos cum te stim – mi-e teama ca nici asta n-ai sa faci..

  8. Cougar 5 June, 2010 at 16:14

    da’ chiar, mă, julius. asta-nţelegi tu prin ‘baie de mulţime’?

  9. lulu 5 June, 2010 at 16:43

    Voi chiar nu mai aveti inspiratie, sau vreti sa plecati in concediu? Parerea mea e ca va cam riscati, ca cel putin doi din cei insirati scriu macar la fel de bine ca cei din echipa 🙂

  10. JULIUS 5 June, 2010 at 16:55

    @lulu: pai, sa-i vedem la lucru 😀 e valabil si pentru tine

  11. Marius Moga 5 June, 2010 at 17:08

    Astia-s hateri? :))

  12. toader 5 June, 2010 at 17:39

    ha ha ha. julica ex-divinu’ zici ca e basescu cel mic.:) nu mai scriu astia fiindca au vazut ca a inceput sa capete osanza si el apeleaza la popor. 🙂 julica e o combinatie letala intre base si voiculescu. si un pic de nero fiindca va sfarsi ca el pana la urma. avea dreptate cornel dinu.

  13. 3fmi 5 June, 2010 at 18:31

    Si uite asa o vopsit Tom Sawyer gardu…

  14. gabriel toma 5 June, 2010 at 18:40

    “Tara mea”-de mine

    In tara mea-de mine-,e bine.Am program de apa calda tot timpul,atata timp cat proprietarul nu uita sa bage motorina in rezervor.Si nu uita!In tara mea ma duc la munca cu placere:fac ceea ce-mi place,ma bag doar la ceea ce ma pricep,folosesc materiale care nu fac altceva decat ceea ce scrie pe eticheta si,in final,ma bucur tare vineri seara cand imi primesc plata.Sotia mea e tare fericita:”I-ai luat?OK…hai la cumparaturi!”In tara mea-de mine-vanzatoarele striga dupa tine(sau mine,dar n-are importanta:ar striga dupa oricine)”Baiatuuuuuuuuuu….restu!”.Nu conteaza firfiricii,conteaza ca n-am destul fond de ten sa-mi ascund roseata din obraji daca o “jignesc”.In tara mea-de mine-mi-a luat doar 18 minute sa-mi fac contract de munca.Si-ai dracu’ nu mi-au cerut decat patru hartii!Macar daca m-ar fi pus sa alerg dupa ele…Nuuuuuuuu!Tot ei mi le-au dat,eu nu am facut altceva decat sa le completez(javre ordinare,nici macar pixu’ nu curgea!).In tara mea-de mine-cica se face turism.HA!!!aici i-am prins:cum paralia mea sa bagi bani in niste pietre?Manastiri in varf de deal,cetati si apeducte facute de poponarii aia de italieni,drumuri de 2000 de ani(hahahahahahahaha!!!!!),cetati si palate,castele si piete vechi de sute de ani???Pai astia n-au auzit de landofcioisu’de la Marea Neagra altoit cu Carpatii Danubieni?Cetatenii din tara mea-de mine-de 1 mai ies sa faca proteste sindicale si scot capul ca’ la fo’ 6 milioane o data,habar n-a-vand ca pe alte meleaguri asta e o zi numai buna de un gratar la iarba verde.Ma rog…in tara mea-de mine- se intampla lucruri!?Ma intreb:oare cand si-or reveni oamenii astia???A,am uitat sa precizez ca tara mea-de mine-este Spania.Puteti sa ma injurati:tara asta nu e nici macar o tara:e un regat,dar pe mine nu ma deranjeaza.Am ajuns la concluzia ca mai bine platesc taxe si impozite unui regat decat unei republici.Credeti-ma ca un licurici e mult mai tentant cand ii spui “Majestate” decat “Ba,betivule”.

    P.S:in cel mai crestinesc stil cu putinta,il invit pe cel care ma face “capsunar” sa-mi decaloteze glandul.De mine…

  15. M3bis 5 June, 2010 at 18:51

    Bre, grea treabă. Grea tare. Şi ca să povestesc cum îmi trag pijamalele pe mine am nevoie de o pagină. Pe puţin. V-am povestit ce model mişto au nasturii de la pijamaua aia bleu?

  16. DAN OAE 5 June, 2010 at 19:35

    …sa srie numai cititorii ca numai ei SHTIE…..!

  17. estnordest 5 June, 2010 at 20:06

    pana cand e valabilo concursul?

    daca va dau un text scris de mine mai demult (care a aparut la un moment dat si pe alt blog) se pune ?

    nu de alta… dar stau cam prost cu timpu’ 🙂

  18. unmihai 5 June, 2010 at 20:47

    A ajuns Tiranul la mana cititorilor…
    Exista Dumnezeu!

  19. Arsulici 5 June, 2010 at 20:51

    Ne plăteşti şi pe noi ca pe Pircă şi Eftimie?

  20. unmihai 5 June, 2010 at 21:00

    @Arsulici
    Nu cred. Tie cred ca-ti da dublu 😀

  21. JULIUS 5 June, 2010 at 21:04

    @unmihai: 😀

  22. lulu 5 June, 2010 at 21:13

    @unmihai
    tiranul e la mana noastra, iar noi vrem pamant :))

  23. Ali 5 June, 2010 at 21:18

    punem si noi un buton de genul “x apreciaza asta”? chiar sunt chestii la care vreau sa raspund cu o apreciere, pentru ca nu s destul de originala sa dau o replica mai acatarii. e pacat de dumnezeu pen`ca sunt commenturi geniale care tare as vrea sa nu treaca neapreciate.

    ms.

  24. Arsulici 5 June, 2010 at 21:50

    @lulu
    Stai liniştită, rezolvă Guvernul şi cu pământul… Prin bunele măsuri de protecţie socială adoptate, curând vom avea toţi o parcelă de 2/1 sub care să putrezim liniştiţi 😀

  25. sebra 5 June, 2010 at 21:51

    Hopa…Julică dă la gioale :))

    @Arsulici,
    S-o crezi tu c-o să poţi dormi liniştit. N-ai auzit că locurile de veci, nu mai sunt pe veci?

  26. silavaracald 5 June, 2010 at 22:10

    Nici vecia nu mai e ce-a fost, sebro!

  27. Arsulici 5 June, 2010 at 22:18

    @şlvc
    Vecia s-a redus cu 25%…

  28. silavaracald 5 June, 2010 at 22:24

    Dap!
    “Pentru toate acestea, Băsescu şi Boc trebuie să-şi dea demisia!”, nu? 🙂

  29. Laura 5 June, 2010 at 22:26

    Sefa, io as zice ca demisia nu ajunge; si 75% din avere 😀

  30. silavaracald 5 June, 2010 at 23:00

    Şi restul de 25 intră la reduceri! Ca la bugetari!

  31. georgiana 5 June, 2010 at 23:05

    Mie-mi place de tiranul Julius! Biciuieşte-mă Julius! Dă cu texte-n mine! Te voi citi cu supunere!

  32. Florian 6 June, 2010 at 00:05

    Tiranul nostru se dă lovit de criză şi crede că suntem fraieri să punem botul. Inainte dădea în noi cu premii babane ş’alte vesefeteuri, doar ca să-l onorăm cu comentariile noastre. Acu’ vrea să facem moca munca lui, iar Tirănia sa să mai slobozească în scârbă câte-un comentariu de pe Coasta de Azur, între două partide de table cu alde Adriean.
    S-o crezi tu, băi domnule Julius. 😛

  33. JULIUS 6 June, 2010 at 00:07

    @domnule florian: ia baga tu un mail la adresa de mai sus, cu numarul de telefon, sa lichidez restantele.

  34. georgiana 6 June, 2010 at 00:11

    Ete na, Florian! Tu nu stii sa iubesti dezinteresat? Magarule!

  35. lulu 6 June, 2010 at 00:45

    @Arsulici
    2/1 zici? Pai daca e atat, eu n-am nevoie decat de jumatate(mai putin chiar), si cum camera de oaspeti nu-mi trebuie, sunt dispusa sa renunt la cealalta jumatate. In favoarea bugetarilor eventual…

  36. eu 6 June, 2010 at 05:02

    dle Julius am iesit cumva din criza? Nu mai e nevoie sa puneti osul la treaba? Si culmea aveti si suficient sa va platiti angajatii? pai spuneti domnule ca s-a terminat criza sa stim si noi…

  37. estnordest 6 June, 2010 at 08:37

    Parcurgand comentariile, imi dau seama ca cititorii DC sunt niste cititori foarte, foarte inteligenti. Cum zicea Caragiale, ei pot purta discutii inteligente pe orice subiect, din orice domeniu… pentru ca ei stiu din fiecare domeniu cate NIMIC :))

  38. Stephanie 6 June, 2010 at 13:48

    Dupa ce i-am facut DC-ul “cel mai popular blog” votand ca dementii,de la serviciu, de acasa, de acasa de la amant/amanta, de pe laptopul lui bunica, etc. acum Julius are pretentia sa ne scriem singuri articolele? Ce tupeu pe beiusan!
    Apropo, articolele pot contine si obscenitati, Jul? ;;)

  39. Stephanie 6 June, 2010 at 13:49

    Si iata-ma in moderare pentru ca am folosit “po P U L A r” 🙁

  40. Marius 6 June, 2010 at 14:56

    @Stephanie: Sa vezi tu peste vre’un an cum o sa ne puna sa ne si comentam articolele. Apoi ne va obliga sa ne chemam neamurile (bunici, matusi etc.) sa-i citeasca blogul (munca noastra in fond) ca sa-i creasca LUI traficul si avera… Nu l-ar satura DOMNUL odata cu averi si moguleala ca ne-a ajuns umoru-i la os iar acum il mai si invarte cu tupeu in rana.

  41. Marius 6 June, 2010 at 15:05

    @estnordest: Daca ti-a placut Sienfeld tin sa te sochez cu informatia ca aceasta serie de succes a fost bazata pe NIMIC (vezi in seria a IV-a parca este un episod despre cum a aparut ideea serialului “-Vom face un serial despre NIMIC” spune George catre Directorul NBC/CBS/ABC/CCC) ca nici nu mai stiu ce voiam sa zic. Aha…pe asta se bazeaza si TIRANUL: pe ceea ce e in mitea noastra, a cititorilor, adica NIMIC si sa vezi ce blog de succes o sa-i iasa din NIMIC.

    @M3bis: Trebuie neaparat sa facem un Team Building la Sinaia/Azuga/Busteni(vezi poate ne sponsorizeaza Tiranul) pe tema nasturilor de la pijamaua bleu, variatiuni ale culorii si modul in care ne influenteaza acestea somnul.

  42. M3bis 6 June, 2010 at 17:14

    @Marius
    Problema care mă frământă acum sunt nasturii de la feţele de pernă

  43. Bogdan Epureanu 7 June, 2010 at 03:16

    Demisia! Demisia! Demisia! :))

  44. Florian 7 June, 2010 at 19:17

    @Domnul Julius
    Lasă bre domnule să-mi fii dator în continuare, că p’ormă n-o să-ţi mai pot da la gioale. Ai vrea tu să-mi astupi gura, da’ nu ţine. 😛

  45. Florian 7 June, 2010 at 19:19

    @giana
    Pe tine te iubesc dezinteresat, chiar dacă-s măgar. D’aia te şi las să mă călăreşti de câte ori îţi vine pofta. 😀

  46. Arsulici 7 June, 2010 at 19:51

    @Florian
    =))

  47. Cartagina 11 June, 2010 at 20:38

    Trebuia sa rad, sau cum?