Iarbă verde în familie. Ratări.

M3bis

– Gaaabiii!
Soare, linişte, ciripituri de păsărele. Miros de iarbă verde. Umbră. Vântul adie uşurel. E perfect. Sub umbră, un şezlong. Lângă şezlong, o măsuţă de camping pe care stă o bere rece, aburită, abia scoasă din lada frigorifică. Întins pe şezlong, eu. Mititeii sfârâie pe grătar. E mirific. Ridic o pleoapă încercând să recunosc vocea. E a nevestei. Vocea. Încerc să fiu empatic. Mă uit spre grătar. Nu arde nimic. Doar cărbunii. Dar şi ăia ard mocnit. Nu văd nimic care ar necesita intervenţia mea şi las pleoapa să se odihnească.
– Hai, scoală!
Musai s-a întâmplat ceva. Or fi copiii. Iar şi-o fi julit unul vreun genunchi. Sper să nu fie necesară deplasarea la Urgenţă. Nu de alta, dar se-ncălzeşte berea. Ridic cealaltă pleoapă şi îi văd jucându-se fericiţi. Aruncau cu pietre unul în altul. Noroc că nu au chită.
– Lasă-i, fată, să se joace! spun, mai mult bolborosind.
În depărtare se aude un pârâiaş susurând. „Mai stau un pic şi mă ridic să întorc mititeii”, îmi zic. Mă relaxez. Întind mâna după bere. Nu dau de ea.
– Te scoli azi?
Enervante mai sunt nevestele astea. Soarele a intrat în nori. Negri nori. Ridic ambele pleoape şi nu văd decât o luminiţă pâlpâind. Pe un perete.
– Hai, că e târziu.
Târziu pentru ce? Realizez, semiconştient, că nu sunt la iarbă verde. Am ratat şi week-end-ul ăsta. Sunt în dormitor. Cine a inventat nasturii de la feţele de pernă? Simt, aproape dureros, urma lăsată de unul dintre nasturi pe obrazul drept. Obrazul stâng fâlfâie uşurel. Îmi dau seama că încă sforăi. Cât o fi ceasul? Ce zi o fi? Unde trebuie să ajung azi? La Vaslui? Nu, că la Vaslui am fost săptămâna trecută. Atunci? Şi de ce mă trezeşte nevasta cu noaptea în cap? Mă uit la ceas. E 9. Dacă trebuia să plec undeva sigur am ratat plecarea. Şi totuşi. De ce e întuneric? Or fi storurile trase. Mă întorc şi recunosc sursa luminii pâlpâitoare. E televizorul. Am ratat şi filmul ăsta. O ultimă admonestare mă trezeşte definitiv:
– Hai, dă-te jos să pot să fac şi eu patul, că mâine dimineaţă mă duc la serviciu. Şi vezi că pijamalele sunt în cui, pe holul de la baie.
E seară. Duminică seară.

65 Comentarii »

  1. JULIUS 06/06/2010 @ 16:19

    trebuia sa radem, sau cum?

  2. […] ard mocnit. Nu văd nimic care ar necesita intervenţia mea şi las pleoapa să se odihnească. Continuarea pe Daily Cotcodac… Comentarii (0) Trackbacks (0) Lasă un comentariu […]

  3. M3bis 06/06/2010 @ 16:24

    @Julius
    😛 Spune drept, nu te simţi bine?

  4. lulu 06/06/2010 @ 16:30

    @M3bis
    :))
    Extraordinar!! Tocmai cand credeam ca umorul a disparut de pe DC.

  5. […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Gabi. Gabi said: Daily Cotcodac» Iarbă verde în familie. Ratări. http://bit.ly/aZinbe […]

  6. PRiSON 06/06/2010 @ 16:43

    super tare :))

    nu ma asteptam la finalul asta 🙂

  7. silavaracald 06/06/2010 @ 17:19

    Fain scris!
    No, dacă ţi-ai luat pijamaua, acuma dă-o jos, că-i numai 9; doar nu t-ei culca o dată cu găinile! 😉

  8. kyrre 06/06/2010 @ 17:36

    Vrei sa te scoata si pe tine TIRANUL la mall?

  9. silavaracald 06/06/2010 @ 17:40

    Daaa, dar e în faza în care doar o să-i permită să-l privească cum îngurgitează el prăjitură de-aia de 80 000 bucata! 😉
    Ca să merite mai mult, mai trebuie să presteze! 😀

  10. georgiana 06/06/2010 @ 17:49

    Frumoasa povestea dar cam scurta!

  11. luk 06/06/2010 @ 17:55

    Sa comenteze numai Julius, ca el stie, restul sunt de umplutura.

  12. Eftimie 06/06/2010 @ 18:13

    “Iar “iarbă verde”? Iar M3bis? Mai degrabă mă duc să citesc un blog de nişă al pescarilor amatori. Sau caut telecomanda televizorului şi-i schimb bateriile, să pot să caut o emisiune de teleshoping. Poate mai găsesc vreo sculă de aia de curăţat cartofi.
    @Julius. Cu chestii de astea vrei să creşti în zelist?”

    “Promit să nu mai comentez la articolele tale, asta în cazul în care nu vii cu ceva cu adevărat haios”.

  13. silavaracald 06/06/2010 @ 18:20

    @Eftimie
    Să comenteze numa´ Julius, că el ştie, individiosule! 😀

  14. Eftimie 06/06/2010 @ 18:52

    @svlc ăsta nu e comentariul meu, e al lui M3bis

  15. silavaracald 06/06/2010 @ 18:57

    @Eftimie
    Iartă-l şi tu, că eşti mai mare! ;))

  16. Stephanie 06/06/2010 @ 19:12

    Vedeti, ma? Asta cu “sa scrie comentatorii articolele, ca se se pricep mai bine” e un complot al Echipei. O sa ne vaneze fiecare scapare, o sa comenteze la articolele scrise de noi folosind comentariile noastre la articolele lor!!! Huo!!!
    Cum adica, ma Eftimie, “cu astea vrei sa cresti in zelist”, ha? Uiti ca noi v-am facut oameni? Cum adica, Jul, ” trebuia sa radem”? Pai radeti, mah, ca si noi am ras din politete de atatea ori! M3bis rulz!

  17. lulu 06/06/2010 @ 19:17

    @Eftimie
    :))
    Haios, da’ acum incearca si cu -scuze- cuvintele tale. Asa, usurel, nu te grabeste nimeni…

  18. lulu 06/06/2010 @ 19:24

    @Steph
    Stai calma, nu le sari inca la gat. Picatura chinezeasca pare sa dea roade. Incep sa cedeze 😀

  19. Eftimie 06/06/2010 @ 19:34

    Ok dragi cititori, cu cuvintele mele: Prin textul lui M3Bis, Julius m-a convins că pot să trimit orice prostie că se publică. Pot chiar să şi trimit texte mai vechi de-ale lui Jul, luate cu copy/paste. 😀

  20. Arsulici 06/06/2010 @ 19:39

    Bravo, M3Bis! Acu’ mai rămâne doar să scrii şi tu textele împreună cu Pircă!

  21. Eftimie 06/06/2010 @ 19:41

    Sau: E ca un text scris de mine la trezie!

  22. 4mall 06/06/2010 @ 19:43

    @M3bis: Mai, cand vii la o bere? Nu de alta, dar mai bine o lasi pe Slvc sa scrie, ca ea stie, tu esti de umplutura! Mai exact, scrii la fel ca Eftimie cand e treaz!

  23. sebra 06/06/2010 @ 19:45

    Ohh…ai avut noroc. Era mai nasol daca-ţi spunea că tre să pleci la muncă. Aşa ai timp până dimineaţa să te apuci de berea aia până nu se încâlzeşte :))

    @Julius,
    Tu nu trebuie să râzi. E suficient că eşti ofticat :D. Şi ai putea să-l consolezi şi pe amicul Eftimie (promoţia cu scula de curăţat cartofi s-a terminat, vezi că e una cu un mop minune:D )

  24. Eftimie 06/06/2010 @ 19:45

    @4mall O să creadă M3bis că am complotat :)))

    P.S. I-aş pune şi eu pe ăştia de aici să scrie de rău de M3Bis dar s-ar prinde ăsta că sunt de pe acelaşi IP

  25. N.A. 06/06/2010 @ 20:11

    Uf, iar va luati cu prostiile si pierdeti esentialul. Daca sarea imediat la chemarea nevestei, M3bis ar fi realizat mai repede cum sta situatiunea si nu mai elucubra atata. D-aia e bine sa-ti asculti nevasta, ca ea stie cel mai bine, restul e… de umplutura! :))

  26. silavaracald 06/06/2010 @ 20:30

    @4mall
    Bagi zâzanie, nu?
    Gurule, gurule!… [-X

  27. M3bis 06/06/2010 @ 20:47

    Dracu’ m-a pus?

  28. M3bis 06/06/2010 @ 21:02

    @Julius, @Eftimie, @4mall
    Cred că vă daţi seama că nu mai pupaţi comentarii favorabile curând, da?
    Şi poate mă împiedic şi de cablu de alimentare al serverului de pe balcon…

  29. nkm 06/06/2010 @ 21:15

    sa comenteze Julius. El stie mai bine

    nu erau destui moguli aici? M3bis cit a fost spaga pentru intrarea in cartel?

  30. lulu 06/06/2010 @ 21:18

    @Eftimie
    Ei da. Cu cuvintele tale suna muuult mai bine. Uelcam!

  31. M3bis 06/06/2010 @ 21:23

    @nkm
    N-am dat şpagă. Am ameninţat cu grevă.

  32. lulu 06/06/2010 @ 21:23

    @nkm
    Tu nu ai citit? Nu mai e nevoie de spaga(julius a trecut deja de la rosiile din piata la prajiturile de la mall. Daca avem rabdare sigur aflam ca si-a tras propriul brat in delta, ca sa-l egaleze pe borcea).
    Deci in echipa intra cine vrea, iese cine poate.

  33. M3bis 06/06/2010 @ 21:26

    @georgiana
    Am fost nevoit să tai două treimi din cuvinte. Cu predilecţie verbele.

  34. M3bis 06/06/2010 @ 21:28

    @Arsulici
    Nici singur nu sunt în stare să scriu, darămite împreună cu Pircă.

  35. silavaracald 06/06/2010 @ 21:32

    Eşti prea modest, Maestre!
    Păi, dacă nici tu nu te lauzi, cine s-o facă!?
    Bagă-te deci la dicţionarul cu superlative şi serveşte-te copios! 😉

  36. nkm 06/06/2010 @ 21:35

    @m3bis
    presupun ca in urma negocierilor ai primit spatiu pentru un text 25% mai lung

    @lulu
    io l-am simtit de cind se dadea mare ca a facut prima suta de mii si se imbraca (si doarme) numa pe la mall. cred ca-si lasa mustata ca Tiriac si apare la Balc la vinatoare cit de curind

  37. lulu 06/06/2010 @ 21:41

    @slvc
    Ai dreptate. Merita. Uite cum impleteste el visul cu realul fara sa simta amenintarea presului. Si cat de neutru vorbeste de vaslui…. Se vede si acolo in spate, pana la ultimul membru al echipei???

  38. mifty 06/06/2010 @ 21:46

    … deocamdată sunt calat pe statică şi inginerie seismică, plus teoria betoanelor…
    bănuiesc că n-ar aprecia nimeni un text de genul ăsta: inginerii, că-şi aduc aminte cu “plăcere” de restanţe, ăilalţi că nu pricep nimic…
    nici măcar din desene!!! 😛
    aşa c-o să scriu, dac-o să scriu, peste o săptămână şi… câteva beri.
    sau ţuici… ce-o fi…

    @metrisse… vezi să nu te împiedici de cablul de la wireless!!! 😛

  39. unmihai 06/06/2010 @ 21:47

    @m3bis
    Esti insurat cu nevasta-mea? :D.
    Eu am impresia ca nevestele au un vocabular standard pe care-l folosesc in relatiile conjugale. O fi ceva genital sau genetic… cum se mai zice…
    @autorii ‘veritabili’ de pe DC
    lasati! nu fiti suparati pe m3bis! si voi mai scrieti texte bune din cand in cand 😀

  40. silavaracald 06/06/2010 @ 21:48

    @lulu
    Da, da, se vede, deşi-i un fum de să-l tai cu cuţitul, că veniră toţi sindicaliştii, cu rubedeniile aferente, şi se-ncinse o şezătoare literară de ni s-au tocit dinţii de la seminţe! 😀

  41. toader 06/06/2010 @ 21:51

    tot raetchi salveaza situl asta. julius e cu notele de plata/ se vede ca tine cu universitatea.

  42. 4mall 06/06/2010 @ 21:54

    @slvc: Dupa ce ca te laudam…
    @M3bis: Mah, io te chem la bere, si tu ma ameninti?
    @Eftimie: Daca vrei sa iasa totul bine, vino si tu la o bere-doua-zece, ca poate scrii si tu un text bun (nu ca astea de le scrie M3bis =)))

  43. silavaracald 06/06/2010 @ 21:57

    @4mall
    Ai dres-o, n-am ce zice! =)) =)) =))

  44. eftimie 06/06/2010 @ 22:20

    bai, ne-a cam tras-o m3bis la faza asta cu ‘lasa mah ca si voi mai scrieti texte bune din cand in cand’

  45. JULIUS 06/06/2010 @ 22:22

    @M3bis: unde sunt comentariile apreciative, maestre? ca nu vad decat dansul pinguinului facut de aceiasi 3-4 sindicalisti 😀

    PS: tare faza, bengoasa rau!

  46. silavaracald 06/06/2010 @ 22:28

    @Julius
    Care sindicalişti, bre!? Că-n afară de mine şi de sebra (şi, din când în când, N.A.), restul nu-s de-ai noştri!
    Şi, dacă tot te iei de noi, uite care e poziţia noastră faţă de tine! :-p

  47. M3bis 06/06/2010 @ 22:37

    @Julius
    Ce e alea? Apreciative? Text prost ai cerut, text prost ţi-am trimis. După ce că mă pui să scriu telegrafic…
    PS la PS-ul tău: Care fază? Aia mare sau aia mică?

  48. M3bis 06/06/2010 @ 22:48

    @ultimul eftimie
    Te-ai cam îngălbenit, tata. Vezi să nu dai în vreun icter.

  49. Ciprian 06/06/2010 @ 23:26

    @m3bis
    Bai Gabi, bun text. Sa mai scrii.

  50. 666 07/06/2010 @ 00:00

    ca textul nu stirneste nici o emotie majora, si de ris nici nu se pune problema, e de vina numa’ Jul, care dimpreuna cu clica lui de semiscribi parveniti incasatori de retributii din publicitate au dat la dos toate textele demne de luat in seama.
    si zic asta ca a trecut prea mult de cind s-a lansat “provocarea” pina cind a aparut textul cu pricina. De aparut a aparut asa de greu numai pentru ca emailul stimabiluilui Jul s-a umplut aproape instantaneu cu sute de texte care mai de care mai haioase si stirnitoare de ris. M3bis insusi a pompat in emailul lu Jul zece texte care insumate sint cit Shogun, numa in primele doua ore.
    Dupa ce a citit toate textele si a plins oleaca de invidie fara sa-l vada nimeni, si-a sters ochisorii si a facut o adunare ad-hoc in redactie. Brainstorming de urgenta. Alarma de grad superior, mai ceva ca in cazarma jandarmilor cind se anunta un miting cu pensionari.

    “baieti, astia daca se aduna si isi fac un blog de capu lor ne iau sunca din fasole! ia uite ce pot astia! Cum facem?” zice Jul.
    pe rind toti scriitorii din redactie trec in revista testele; unii rid cu pofta, altii isi pling de mila viitorul incert de blogger unoristic.
    “zicem ca n-a scris nimeni!” exclama un aliat abia stapinindu-si risul isteric provocat de textele lui Arsulici.
    “nu le publicam si zicem ca erau prea lungi; deja am batut apropouri in directia asta…” zice altul.
    “oricun nu ne plac vasluienii, asa ca nu putem publica nimic scris de nimeni care nu vine cu buletinul vizat la zi de politia Cluj sau Bucuresti” explica Jul dintr-o suflare, in pragul unui ataca de panica.
    “zicem ca is prea umoristice si nu se preteaza cu tema revistei noastre de umor onlain!”
    “care-ai vorbit?! luatii-i ma sticla aia si duceti-l la culcare in camera cu burete…!”
    “STIU! alegem cel mai slab text si il publicam!”
    “care ca nu prea ai de unde alege…?”
    “da! si dup-aia comentez eu primu cu zi ceva sa ridem sau din astea de care comenteaza ei la textele noastre…” zice Jul cu culoarea revenindu-i in obraji.
    “si daca nu ne iese figura?”
    “ne facem ca nu mai avem bani de salarii ca e criza si ca ursii panda sint pe sponci, si in general o facem pe desteptii, ca orium e blogul nostru si cine nu vrea sa nu intre!”
    “…luati-i ma aia din mufa si scoateti-l pe Calarasu de-aici v-am zis!”
    “nu cred ca o sa ne iasa figura.”
    “ce alte sanse avem?”

  51. Eftimie 07/06/2010 @ 00:37

    @M3bis Din cauza ultimului tău comentariu m-am enervat şi am scris un text prost ca să-ţi arăt cum se face, nu fuşereala asta de aici.

  52. Arsulici 07/06/2010 @ 03:29

    @M3bis
    Am recitit textul…
    Măi, omule, nevasta nu avea nevoie de tine, de fapt. Nu ți-ai dat seama? Se vede din primele propoziții spuse: „Hai, Scoală!” și „Te scoli azi?”. Ei, de aici se vede că, fiind duminică, ar fi avut nevoie doar de o parte din tine 😀 Restul putea dormi liniștit =))

  53. M3bis 07/06/2010 @ 08:24

    @Arsulci
    Dormeam pe burtă, partea la care te referi nu putea răspunde nici măcar la telefon, darămite la insistenţele nevestei. Dar, având în vedere ora la care scrii comentariul, îmi dau seama de ce te duce mintea la prostii.
    @Julius
    Vezi ce se întâmplă dacă nu mă laşi să scriu tot? Nu-nţelege lumea nimic din desfăşurarea evenimentelor.

  54. Stephanie 07/06/2010 @ 08:28

    @ M3bis: Arsulici nu e insurat, de-aia crede ca soatele isi doresc cu ardoare “treaba aia”. De fapt chestiile care le excita pe neveste sunt potofelele si cardurile sotilor.

  55. M3bis 07/06/2010 @ 08:37

    @Stephanie
    A mea se mulţumeşte doar cu cardurile şi cheile de la maşină. :)) Portofelul mi-l lasă…

  56. […] În cele din urmă, a reuşit! Puteţi vedea şi voi ce şi cum aici! […]

  57. lulu 07/06/2010 @ 09:54

    @666
    :))

  58. sebra 07/06/2010 @ 10:10

    Cu umor sau fără ( aşa cum îi place lui Julius să creadă) M3bis a făcut 57 de comentarii :D. Şi fără să promită nu’ş ce premii :))
    Eii?? Cum e? :>

  59. M3bis 07/06/2010 @ 10:16

    @sebra
    Trebuie remarcat faptul că postul a fost publicat duminica, când toată lumea e la iarbă verde… Se vede clar lucrătura…

  60. Arsulici 07/06/2010 @ 11:00

    Sebra, fată, pune-te să scrii, că ți se pune praful pe blog, bre… Și eu îs leneș la scris, dar nici chiar așa!

  61. sebra 07/06/2010 @ 11:31

    @Arsulici,
    Întro zi 😛

  62. georgiana 07/06/2010 @ 13:09

    M3bis, am glumit cand am zis ca’i “scurt”, stiu c’ai fost conditionat, dar chiar si asa nu’mi amintesc sa fi citit un text mai amuzant pe DC!! Bravo! Felicitarile mele!

  63. VictorCh 07/06/2010 @ 18:32

    Excelente textele, da’ parca TOT mai amuzante comentariile… Scanteiaza mai ceva ca puricii fosforescenti!

  64. Florian 07/06/2010 @ 22:33

    Dacă ai adormit îmbrăcat şi nici măcar n-ai întors perna cu nasturii în jos, e clar că nu ne-ai spus povestea de la început. Ia zi, cu cine ai băut? L-ai cinstit pe Eftimie că te-a băgat în echipă? După cum cârcoteşte, se pare că nu i-a ajuns.

  65. M3bis 08/06/2010 @ 08:40

    @Florian
    Lui Eftimie nu-i ajunge niciodată berea. Şi, n-ai auzit că a trebuit să mă încadrez în 30 de rânduri? Cum să povestesc tot?

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL