Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri

Julius / Pircă

804gaugain18 iunie
1767 Căpitanul englez Samuel Wallis descoperă insula Tahiti, dar se întoarce dezamăgit şi-i spune nevesti-sii: “Oribilă insulă, dragă! Numai ţânţari şi fiare sălbatice, a fost groaznic”. Vă lăsăm pe voi să ghiciţi ce s-a întâmplat un picuţ mai târziu, după ce doamna Wallis a văzut tablourile lui Gauguin.

19 iunie
1963 Valentina Tereşkova, prima femeie care a zburat în spaţiu, se întoarce pe Pământ, şi ce găseşte? Ca la porci!

20 iunie
1963 SUA şi URSS semnează acordul privind înfiinţarea telefonului roşu între Casa Albă şi Kremlin. Cel mai mult se bucură Nikita Hruşciov, care, când se chercheleşte, îl sună pe Kennedy, îi pune Alla Pugaciova în receptor şi apoi închide fără să spună nimic, tăvălindu-se de râs la gândul că americanul habar n-are cine e.

21 iunie
1913 Georgia Broadwick devine prima femeie care sare cu paraşuta dintr-un aeroplan, după ce, evident, îi făcuse un scandal monstru domnului Broadwick: “De câte ori te-am rugat să nu mai pilotezi ca un dement? Te rog să opreşti imediat ca să mă dau jos, acum apeşi pe frână, da?”.

22 iunie
1825 Coroana britanică aboleşte feudalismul în Canada. Țăranii canadieni se bucură că în sfârşit sunt liberi să se mute dintr-un loc îngheţat în alt loc îngheţat, plus că acum puteau avea propriul lor ogor unde să cultive zăpadă.

23 iunie
1757 Bătălia de la Plassey, în urma căreia englezii îşi impun controlul asupra Indiei. Chiar dacă erau de vreo zece ori mai puţini decât inamicul, pe englezi i-a ajutat probabil faptul că generalii indieni îşi transmiteau ordinele prin intermediul unui frumos dans interpretativ.

24 iunie
2002 O serie de tablouri a lui Monet – ”Nuferii” – este vândută cu 20 de milioane de dolari. Lumea artei este complet şocată: cum putuse să dea cineva atâta bănet pe nişte tablouri din care se înţelege ceva??

Share:

28 comments

  1. morgana 18 June, 2010 at 08:56

    doar atat? in toata istoria doar atat?

  2. Silavaracald 18 June, 2010 at 09:04

    “Vă lăsăm pe voi să ghiciţi ce s-a întâmplat un picuţ mai târziu, după ce doamna Wallis a văzut tablourile lui Gaugain.”
    Ba, mai bine zis: “Va lasam pe voi sa ghiciti ce-a spus cand i-au venit rezultatele de la Wasserman!” ;))

  3. Tweets that mention Daily cluck "event yesterday -- Topsy.com 18 June, 2010 at 10:50

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Petrov Petrov. Petrov Petrov said: RT @JuliusDC: Daily cluck "event yesterday http://bit.ly/a4oYqp […]

  4. Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat » Evenimentul zilei de ieri 18 June, 2010 at 10:51

    […] prima femeie care a zburat în spaţiu, se întoarce pe Pământ, şi ce găseşte? Ca la porci! (more) De la Julius citire Niciun comentariu X1_AdParams = { 'pub' : '560302451683403', 'site' : […]

  5. boga 18 June, 2010 at 11:04

    @slvc: cine e wasserman asta? Ca nu pricep poanta.

  6. Silavaracald 18 June, 2010 at 11:09

    E testul pentru depistarea sifilisului.

  7. punKreas 18 June, 2010 at 11:15

    @slvc: de unde stii tu chestiile astea? =))

  8. boga 18 June, 2010 at 11:20

    @slvc: =)) Pai zi asa, sa priceapa tot omu’. Adica tahitiencele sunt purtatoare de chestii destea? N-as fi zis…

  9. claudiu 18 June, 2010 at 11:26

    Gauguin s-a iubit el cu van gogh? 😀 Pai s-a iubit. Si-a lasat el nevasta sa dupa juma de secol de viata, s-a dus el in cautarea fericii? S-a dus!
    S-a iubit cu alt pictor, apoi s-a dus in Tahiti unde de ciuda a facut sifilis si s-a stins 😛

  10. Silavaracald 18 June, 2010 at 11:49

    Ei, bieti, vedeti ca Claudiu imi da dreptate? 😉

  11. Pirca 18 June, 2010 at 11:59

    @Claudiu
    Pe asta de unde ai scos-o, ca erau gay? Vezi ca-ti dau adminii de la Orsay ban pe ip daca mai scrii asa ceva.
    @slvc
    Mda, probabil asa se credea in secolul XIX, ca sifilisul se ia de la femei goale, dar in zilele noastre se stie ca a fost creat de NASA si trimis inapoi in timp (daca nu ma crezi, iti arat vreo doua comentarii din alea pe care le-am bagat in spam si ai sa vezi ca asa e, daca zice si calugarul Teofil)

  12. claudiu 18 June, 2010 at 12:03

    @pirca-> domne, asa se zvonea pe strazi, cum Gauguin asta s-a cam iubit cu van gogh, iar depresia s-a lipit de van gogh :)) dar na, vremuri tulburi, barfa multa 😀

  13. kekee 18 June, 2010 at 13:02

    Dar despre francezi nimic ?
    Chiar nimic – nimic ?
    😀
    Atunci despre irlandezi ?

  14. branxu 18 June, 2010 at 13:05

    @parca
    Pun pariu ca Claudiu e de la accept. ei au obiceiul de a întoarce evenimentele şi datele cu curu’ în sus doar ca sa îşi legitimizeze veselia

  15. kyrre 18 June, 2010 at 13:28

    Nu puteati sa spuneti ceva si despre 17 iunie si Vlaicu? Ceva cu zboara Vlaicule, zboara?

  16. Cornel 18 June, 2010 at 13:40

    Domnu’ J , nu puteti Dvs sa resetati ceasu’ DC si scrieti astazi evenimentu’ zilei de ieri o7/o7/2010 pt ca sa pot sa “pariez” si eu pe semifinala Australia vs Honduras? Va ofer 10% din cistig , s-aveti si Dvs un Monet in bucatarie , basca informatia “confidentiala” ca meciul Franta vs Germania (sau Anglia) a fost deja scos din programu’ tuturor caselor de pariuri dintr-un motiv inedit : noncombat ?!
    PS : Dvs cind mergeti la Luvru pozati tablourile alea vechi de secole cind exista atitea turiste under 21 cu decolteuri adinci si fustite scurte?
    PS2 : Cit de curind veti avea ocazia sa scrieti despre prima femeie care a fost catapultata (fara parasuta) , pe motiv ca se credea copiloata de Logan.in exclusivitate va spun numele ei : nevasta-mea.

  17. Ciprian 18 June, 2010 at 15:55

    Ce texte bune, ce texte! Ziua si textul, textul si ziua buna!

  18. N.A. 18 June, 2010 at 18:01

    Capitanul asta Wallis aduce a barbati-miu cand are un shotofuting cu niste manechine de-alea misto, de-ti cad plombele… Vine atat de obosit si de scarbit de ceea ce face, de mai ca ti-ar veni sa-l crezi ce dezgustator e sa stai pe langa femei misto (si total dezinhibate) :))

  19. N.A. 18 June, 2010 at 18:03

    Ups, iar am vorbit prostii si am ajuns la moderare 😀

  20. Iepurasul Isteric 18 June, 2010 at 21:08

    despre romani??????

  21. Cms 18 June, 2010 at 22:46

    @ ŞLVC: asta apropo de “o noapte cu Venus, şase luni cu Mercur” ;))

  22. Şi-la-vară-cald 18 June, 2010 at 23:20

    @Cms
    Da. Şi după aia la sanatoriu doctorului Sutu, ca bietul Eminescu, să-şi trateze “veselia” (a se citi: intoxicaţia cu mercur). 🙂

  23. Arsulici 19 June, 2010 at 13:30

    @boga
    Măi, omule, nu ți-ai făcut niciodată un RBW? că și la fișa medicală pentru permisul de conducere se cere… Niciodată nu te-ai întrebat de unde vine acel W? 😀

    @N.A.
    Soțul tău nu are nevoie de un adjunct care să-i care aparatele foto, de ex., sau să-i șteargă lentilele aburite în timpul ședințelor foto? 🙂

  24. N.A. 19 June, 2010 at 14:53

    @boga – Da’ chiar asa, ce nu-ntelegi? e w de la sifilis! :))

    @Arsulici – Hm.. crezi ca de-aia e asa bataie pe posturile lui de asistent? :-B

  25. Arsulici 19 June, 2010 at 15:05

    Acu cred că Pircă sau ?endroiu ar putea fura ideea și ar purtea scrie despre via?a ?i activitatea lui Bordet și Wasserman

  26. Arsulici 19 June, 2010 at 15:06

    @N.A.
    Crezi că înghesuiala e ca să aibă ocazia să le spele ?i să le șteargă pe fotomodele? =))

  27. N.A. 19 June, 2010 at 15:15

    @Arsulici – Daaaaaa, in mod sigur! ca pun pariu ca put la subrat, nu se spala pe picioare, pe dinti, le curg mucii, le iese paru’ din nas, chestii de-astea… =)) =)) =))

  28. boga 21 June, 2010 at 08:43

    @N.A. & Arsulici: Bine ca le stiti voi pe toate! 😀