Liniştea dinaintea culturii |
Julius
Recitind comentariile voastre pentru a întocmi topul de săptămâna asta, am constatat că avem un număr neobişnuit de mare de comentarii foarte haioase (acum ne pare rău că săptămâna trecută v-am comparat cu cititorii de Caţavencu; am exagerat, nu eraţi chiar aşa deprimaţi, arătaţi doar ca şi cum v-ar fi murit cineva drag). “Pesemne e din cauza textelor, înseamnă că sunt foarte proaste”, ne-am zis – dar la fel de surprinşi am fost să vedem că nici textele noastre nu erau rele, ba unele dintre ele erau chiar haioase (profit de ocazie să-l rog pe Pircă să nu mai scrie texte de umplutură aşa de bune, fiindcă asta mă obligă pe mine să scriu ca Steinbeck şi zilnic îmi vine destul de greu).
Convinşi că ceva trebuie totuşi să nu fi mers bine, am verificat traficul, dar am constatat din nou, cu o îngrijorare crescândă, că până şi traficul era foarte bun. Ceva nu era în regulă, ne mersese prea bine.
“Raeţchi! Sigur e Raeţchi, să vezi că ne dă ceva plicticos la week-end-ul cultural”. Ne-a încredinţat însă că nici vorbă de aşa ceva: are două subiecte foarte percutante, unul despre Chiril şi Metodiu şi unul despre un scriitor turc suficient de obscur (“Trafic asigurat! Rupem tot, maestre!”, a garantat Raeţchi).
Când am închis telefonul, eram deja alb ca varul: “E clar, curând ni se va întâmpla ceva groaznic”.
Având în vedere că Ştiinţa îşi joacă astăzi rămânerea în prima ligă, încerc o negociere: Doamne, dacă i se întâmplă ceva lui Raeţchi, e bine?

Twitter
Facebook





22 Mai 2010 la 11:51 am
Dacă i se întâmplă să câştige la loto, da, e bine.
22 Mai 2010 la 11:59 am
Cred ca ati ajuns rau de tot daca ne lingusesti in halul asta .
Daca i se intampla ceva lui Raetchi si face o analiza pe textele marchizului de Sade si vi se blocheaza site-ul de la trafic ? Puschea pe limba . Mai bine pica Stiinta-n B .
22 Mai 2010 la 12:31 pm
Înţelegem că Raeţchi e bulversat (încă) de rezultatul finalei piramidei K1 de aseară, da’ nu-i cazul să exagereze prea mult cu liniştea, totuşi. Hai, Raeţchi!
22 Mai 2010 la 12:32 pm
daca l-ai lasa pe raetchi sa scrie si l-ai plati pe pirca acest site ar deveni mare.
22 Mai 2010 la 1:02 pm
Ştiinţa e o echipă de fotbal?
22 Mai 2010 la 1:40 pm
@ sebra
Raetchi e un fotbalist? Julius cu ce se ocupa pe-aici? Steinbeck ala e vreun maestru caligraf de vrea sa scrie ca el ? Cine-i “Doamne” ? Exista viata dupa moarte ? Si , intrebarea fundamentala : cotcodacii scriu dupa dictare sau chiar pot exista oameni care sa scrie atat de prost ?
22 Mai 2010 la 4:10 pm
Sper ca Raetchi sa nu dezamageasca. Sa ia exemplu de la Craiova. A vrut in B si acum are toate sansele. Rivalii la retrogradare s-ar da la o parte numai sa-si vada oltenii visul implinit.
22 Mai 2010 la 4:43 pm
[...] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Liniştea dinaintea culturii http://ff.im/-kK58I [...]
22 Mai 2010 la 7:35 pm
Stiinta a ramas in liga intai.Ce a patit Raetchi?
22 Mai 2010 la 8:44 pm
Julius , Raetchi m-a rugat frumos sa iti spun ca “I-au ajuns banii” , i-au ajuns banii sa isi cumpere 4 tigari la bucata.Da`o ma incolo de treaba fa-i cinste la om.
22 Mai 2010 la 10:04 pm
@sebra
nu prea
25 Mai 2010 la 10:48 am
Cred ca rupe nu umai cu Marchizul de Sade, ci si cu Decameron al lui Boccaccio si/sau cu Demonul Confesiuni al lui Radu Sergiu Ruba.
25 Mai 2010 la 1:48 pm
Felicitari U pentru ramanerea in prima liga… desi nu stiu daca e de bine sau de rau pentru ei