Postul nu e post destul

Tatulici – şcoală, stradă şi veceu

Ovidiu Eftimie

Căutaţi pe Google imagini cu Tatulici şi priviţi-le cu atenţie. Sunt convins că exact aceeaşi faţă are şi când stă pe budă şi se gândeşte unde să mai planteze copaci prin România sau să ia de guler vreun primar de comună care nu a făcut şcoală, stradă şi spital.

Există astfel de oameni în ţara noastră, oameni gravi, oameni cu morgă, care privesc orice vânt tras într-o şedinţă „operativă” cu severitate şi gând de penalizare. Oamenii obişnuiţi citesc pe budă, vorbesc la telefon, fac integrame, se uită la televizor sau mănâncă. Tatulici sunt convins că stă şi se uită cu privirea aia a lui pe jumătate severă, pe jumătate melancolic-preocupată.

Oamenii aceştia sunt imposibili.

Nici nu pot să mă gândesc cum e Turcescu pe budă, bănuiesc că e un tip isteric, care într-o mână ţine un blackberry, într-alta ultimul număr din Dilema şi în stânga un manual de jurnalism. Radu Tudor stă pe budă cu uşa deschisă şi îşi strigă opiniile în redacţie în timp ce trage cu ochiul în Foreign Policy şi scrie sms-uri.

Gâdea nu stă pe budă singur – or îl cheamă pe Badea să se cace împreună, or pe Valentin Stan să-i spună că Băsescu e de vină fiindcă e el constipat. Adrian Ursu are buda pusă pe un piedestal de un metru înălţime, să privească superior la toţi din jur, să fie aproape de bec ca să-i transpire chelia şi să strălucească precum craniul lui unui faraon egiptean, în timp ce Bogdan Chireac are o budă ca Elvis, cu un compartiment separat de unde să îşi ia senvişuri, telecomanda la televizor şi nişte contracte cu statul.

Sunt convins că unii ca Patriciu sau Vântu stau pe budă într-o rână. Singur Ţiriac stă impasibil, cu aerul condiţionat fluturându-i mustăţile precum vântul urechile unui cocker spaniel scos cu limba pe fereastra maşinii.

Share:

26 comments

  1. Ichim 24 March, 2010 at 19:31

    Foarte tare! Felicitari. Trimite-le la toti cei pe care i-ai nominalizat cate o copie sa vedem daca au simtul umorului.

  2. Adi 24 March, 2010 at 19:58

    Ce bine era in vremea absolutismului . Sta Regele-Soare pe buda si-si primea inclusiv rapoartele de la SRI-u’ absolutist in pozitia cu pricina . Nu trebuia sa-si dea cu parerea nimeni : cum se caca Louis de Bourbon ? Era clar , transmis de la sursa – competent , riguros . Directia a 5-a lansa zvonul care devenea curand informatie publica : regele se caca cu demnitate regala , baaaa !
    Pe urma , nu te supara , da’ am devenit tare meschini : Tatulici , Turcescu , Chirieac & Co ? Eu vreau sa stiu cum se caca imparatul Japoniei , de pilda . Sau Barack Obama . Da’ daca Oculta Mondiala a inventat mancarea total digerabila , cu continut perfect dozat in proteine , lipide , glucide , etc., fara nicio toxina , si Obama nici nu se mai caca ? Hm ! Pe cand un articol pe tema asta ?

  3. eftimie 24 March, 2010 at 20:40

    @Adi sa inteleg ca esti nemulţumit că îl critic pe Băsescu prin textul ăsta, nu?

  4. Stephanie 24 March, 2010 at 20:46

    Tie cum iti pare fata lui Jul de pe afisul cu “votati…” ? 😉

  5. Adi 24 March, 2010 at 20:53

    @ eftimie

    Atat de evident era ? Am vrut sa fiu mai subtil , da’ nu prea-mi iese . Mai mult , ma deranjeaza si abordarea ta in legatura cu gaura din stratul de ozon – o gasesc incorecta . Da’ nu vreau sa polemizez mai mult .

    O singura intrebare mai am : Patriciu si Vantu stau pe buda intr-o rana pentru ca sunt miliardari sau sunt miliardari pentru ca stau pe buda intr-o rana ? Ma gandesc ca intr-o rana pot sta si eu , sa vad ce se intampla . Nu ? Cand ajung in Top 300 , pot sa-mi gasesc si eu o pozitie mai comoda . Daca perseverez , mi-e sa nu ajung vreun mogul al dracu’.

  6. CID 24 March, 2010 at 20:53

    Tatulici este un fost activist de partid.Tinand cont de asta nu inteleg de ce i se mai permite sa mai publice sau sa apara la televizor.Ca el nu are nici o rusine e iar de inteles-vezi prima fraza.

  7. eftimie 24 March, 2010 at 21:16

    @Adi stau aşa pentru că îi trage portofelul într-o parte

  8. Adrian Teacă 24 March, 2010 at 21:34

    Băi Ef, dar moderatoarele, cum stau moderatoarele pe budă, ai? Ia fă repejor o listă cu alde Firea, Creţuleasca şi ălelalte, că le ştii.

  9. silavaracald 24 March, 2010 at 22:02

    Yupiiiiiiiiii, pot intra şi de acasă!
    Aşa, bre, vedeţi că se poate?! :-*

  10. 4mall 24 March, 2010 at 22:36

    @slvc: Deci nu sunt singurul nebun…

  11. silavaracald 24 March, 2010 at 22:38

    Nope! =))

  12. MifTy 24 March, 2010 at 23:02

    a venit şi-al doilea!!! :D/

  13. Arsulici 24 March, 2010 at 23:20

    a venit şi al treilea!

    Dintre moderatoare, oare proasta aia de Liana Pătraş stă pe budă?

    @Eftimie
    Stai liniştit că şi Băse stă pe budă, dar el nu se cacă, el face strategii şi guverne… boc 1, boc 2, boc 3, boc 4… (că doar ştim ce înseamnă boc 😀 )

    Apropo, textul ăsta e scris stând pe budă?

  14. punKreas 24 March, 2010 at 23:37

    Julius pe wc: cu tichia-n cap si cu lampa langa el, pt ca iar nu au platit curentul vecinii din dristor. Usa de la baie e deschisa, deoarece are meci Craiova. Costea cel mic inscrie, iar in vasul toaletei se aude “pleoasc”. Si cica fotbalul nu te scapa de constipatie.

    Pirca pe wc: citeste gazeta de Vaslui!Editia de pe 21 august, 2003. Este a 203-a oara cand o citeste. De ce? Este singura gazeta de Vaslui in care un cetatean a violat o femeie de sub 60 de ani.

    Sendroiu pe wc: se tine cu ambele maini de o bara improvizata, deoarece este furtuna pe mare. In acest timp, se gandeste ce substante a consumat din greseala de-i canta asa de rau stomacul.

  15. Arsulici 24 March, 2010 at 23:46

    @punKreas
    Cu o precizare: Julius şi Pircă stau pe bude alaturate, ca să poată să se concentreze la compus textele fascinante semnate împreună =))

    Iar Eftimie stă lângă uşă şi strigă disperat: mă, ieşiţi dracului mai repede, că de la atâta bere la pet de 3 litri, mă taie răăăăăăuuuuuu =))

    PS Înălţător articol, fascinant subiect… un nou succes indiscutabil, marca DC =))

  16. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Tatulici – şcoală, stradă şi veceu -- Topsy.com 24 March, 2010 at 23:57

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC and Ichim Vasilică, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Tatulici – şcoală, stradă şi veceu http://ff.im/-i3dDz […]

  17. boga 25 March, 2010 at 07:36

    dar de ce absolut toti trebuie sa faca si altceva pe buda?
    adica eu ma asez, lansez si plec!
    aaa, si, cate-odata ma mai si sterg… :)), dar sa nu intram in amanunte.

  18. Si-la-vara-cald / Vara Eterna, pentru Ciprian 25 March, 2010 at 09:27

    Mah, Eftimie, da’ te scremusi, nu gluma, sa scrii un asemenea articol! =))

  19. dc 25 March, 2010 at 10:19

    Slabut…la fel de plin de umor ca Vacanta Mare la TV.
    Chiar, mai exista cetatenii respectivi?

  20. N.A. 25 March, 2010 at 12:58

    @punkreas – =)) Multumesc! Asta ar fi fost intrebarea mea, cum “creeaza” susnumitii. =))
    Ca toate intrebarile bune au fost puse deja, ca nu mi-a venit si mie inspiratia de intrebari d-alea filozofico-existentialiste de gen “de ce e cacuta maro si nu roz cu picatele mov”…

  21. MifTy 25 March, 2010 at 13:02

    @N.A.: dacă căcuţă d’asta vrei, ţine o cură de spanac cu afine… roz n-o să fie, doar verde, da’ picăţele mov o să aibă, p’onoarea mea!!! ;))

  22. N.A. 25 March, 2010 at 13:06

    @mifty – Ingenios!! =)) iar daca vreau picatele galbene, sa ma orientez spre porumb, nu?

  23. MifTy 25 March, 2010 at 13:10

    @N.A. dacă-l rugăm frumos, poate ne suflă dom’ doctor aumădoare şi cum se face căcuţa roz… cu E-uri, pesemne!!! :))
    btw, d-aia nu-mi place mie pizza “hawaiiană”… bucăţelele alea de ananas şi boabele de porumb mă fac să mă gândesc la toppingul ăla ca la o borâtură proaspătă… brrrr!!!!

  24. Marius 25 March, 2010 at 13:59

    A sta sau a nu sta pe buda? Aceasta este intrebarea.

  25. N.A. 25 March, 2010 at 21:55

    @mifty – Corect. Plus ca, io fiind mai de la tara, asa, nu pot accepta in ruptul capului amestecul fructelor in mancarea serioasa!:D