Câteva motive pentru a vota Daily Cotcodac la RoBlogFest 2010

Voi ştiţi ce zi e azi? Nu, nu e încă una din zilele în care trebuie să daţi cadouri, Dumnezeu a fost bun şi a pus capăt acestui coşmar. Nu, azi e prima zi în care ne puteţi vota la RoBlogFest 2010, cel mai mare concurs de bloguri din România (poate şi fiindcă e singurul), unde Daily Cotcodac candidează la mai multe secţiuni. E vorba de Blog colectiv şi Cel mai popular blog (e drept că cineva, nu noi, ne-a înscris şi la Blog cultural – probabil vreun plutonier de companie, om cu gusturi rafinate, care apreciază adevărata valoare literară a glumelor despre bulăneală sau despre ce-or să-i facă piraţii lui Şendroiu; oricum, secţiunea Cultură e jurizată şi acolo nu ne puteţi vota, deşi aţi putea să ne ajutaţi răpindu-le soţiile membrilor juriului şi ameninţându-i că, dacă nu votează cu Daily Cotcodac, le trimiteţi înapoi acasă).

De ce ne-aţi vota la Roblogfest pe noi? Iată doar câteva motive:
– ca să avem bani să angajăm nişte oameni mai talentaţi care să scrie în locul nostru şi să puteţi râde şi voi, în sfârşit, şi de nişte poante reuşite.
– Ca să avem bani să-l răscumpărăm pe doctorul aventurier Şendroiu din ghearele piraţilor angolezi, care l-au răpit şi deja în aceste clipe se pregătesc să-i culeagă polenul fecioriei.
– ca să ne cumpărăm un pistol cu apă şi o săbiuţă de plastic pentru a ne putea apăra de soldaţii francezi, în caz că se supără din cauza glumelor făcute pe seama lor în Daily Cotcodac şi decid să ne atace.
– ca să avem bani de un preş nou, mai călduros, pe care să dormim după textele scrise în perioada 1-8 martie.
– dacă vom câştiga, vor avea şi nevestele/prietenele noastre impresia că facem ceva important când lucrăm pentru Daily Cotcodac şi vom auzi mai rar “iar scrii pentru prostia aia a lui Julius?”.
– ca să nu ajungem să dăm în cap la oameni pe stradă.
– vom putea, în fine, plăti despăgubiri oamenilor din Vaslui pe care i-am acuzat pe nedrept că ar fi violenţi din cauza consumului excesiv de alcool, când de fapt ei erau violenţi fără vreun motiv special.
– deoarece aşa Daily Cotcodac va deveni renumit şi o să vă puteţi lăuda după aceea “bă, eu citeam site-ul ăsta pe vremea când tu credeai că internetul e o chestie care se pune la intrarea în bloc ca să ştii cine sună”.
– ca să avem suficienţi bani să plătim nişte ucraineni ca să-i facă o vizită lui Buzdugan data viitoare când mai fură glume de pe bloguri.

Tot ce aveţi de făcut pentru a ne vota este să intraţi pe site-ul RoBlogFest şi să vă faceţi un cont. Haideţi, că nu e greu, şi cu ocazia asta faceţi şi ceva util umanităţii. Nu ştim exact ce, dar măcar îl veţi putea ajuta pe Pircă s-o înfrunte pe doamna P.: “E adevărat, dragă, că nu mă plăteşte Julius, dar de când am câştigat RoBlogFest-ul ţăranii din piaţa Berceni mă privesc cu respect şi-mi lasă la zece mii legătura de ceapă verde, nu cum a luat doamna Ionete de la 3 astăzi, cu cinşpe mii”.

73 Comentarii »

  1. DeMaio 11/03/2010 @ 14:26

    Eu unul vă votez pe voi, chiar dacă suntem vecini de parcelă la o categorie. Baftă să aveţi, anul ăsta ar trebui să fie al vostru :)

    Thumb up 0

  2. mifty 11/03/2010 @ 14:27

    “- ca să avem suficienţi bani să plătim nişte ucraineni ca să-i facă o vizită lui Buzdugan data viitoare când mai fură glume de pe bloguri.”

    pentru scopuri umanitare, toată lumea e dispusă să contribuie cu plăcere, nu-i aşa??? 😀

    Thumb up 0

  3. JULIUS 11/03/2010 @ 14:29

    @demaio: stai linistit ca de la cultura ne retragem in turul 2, acuzand presiuni din partea cercurilor literare hraparete

    Thumb up 0

  4. DeMaio 11/03/2010 @ 14:36

    =)))))))))

    Thumb up 0

  5. Alex 11/03/2010 @ 14:39

    ca sa fiti motivati sa scrieti in continuare

    Thumb up 0

  6. Arsulici 11/03/2010 @ 14:44

    O să voteze chiar și Buzdugan, ca să aibă de unde fura în continuare 😀

    Thumb up 0

  7. mifty 11/03/2010 @ 14:45

    @Arsulici: mai întrebi???
    sigur l-a sunat jul, aşa, ca între moguli!!! ;))

    Thumb up 0

  8. Arsulici 11/03/2010 @ 14:46

    @mifty
    =)) )))

    Thumb up 0

  9. JULIUS 11/03/2010 @ 14:47

    @arsulici: lasati-l, ma, ca omul chiar m-a sunat :)

    Thumb up 0

  10. mifty 11/03/2010 @ 14:55

    @julius: de pe celularul lui b.adea??? 😛

    Thumb up 0

  11. 4mall 11/03/2010 @ 14:56

    Ma, lasati comentariile si treceti la vot! Iar dupa ce terminati, luati la rand toti vecinii posesori de computer si net, si votati si de acolo. Pe de alta parte, exista si planul B. Rapim un chinez, si in loc de rascumparare solicitam intregii familii, pana la rudele de gredul 7, sa voteze DC. In stilul asta, sigur mai castigam cateva milioane de voturi.

    Thumb up 0

  12. Miorlaupufos 11/03/2010 @ 15:07

    @ Jul Doctorul Sendroiu e in pericol? Si tu acum ne spui una ca asta? In loc sa deschizi un cont pe pentru donatii, ceva ( fonduri pe care bineinteles tot tu sa le “orientezi” ) stai si-o arzi pe la Cintarea Blogosferei. Nu te duce deloc capul sa faci rost de bani, ca la cite admiratoare are dom’ doctor ai stringe de-un concediu in Bora-Bora. Offf…

    Thumb up 0

  13. fefe 11/03/2010 @ 15:11

    Nu trebuia sa te mai deranjezi. am votat deja:)

    Thumb up 0

  14. Raluca 11/03/2010 @ 15:14

    Free Don’ Doctor!

    Thumb up 0

  15. :)) foarte tare.
    aveti votul meu!

    Thumb up 0

  16. Ionut Staicu 11/03/2010 @ 16:17

    Eu am votat. Dar să vă țineți de cuvânt la faza cu ucrainenii 😀

    Thumb up 0

  17. mifty 11/03/2010 @ 16:18

    ete cin’ se ivi 😀

    Thumb up 0

  18. flaviu 11/03/2010 @ 16:19

    julius,crede-ma ca te-as vota doar ca nu reusesc sa ma loghez.mai incerc maine.

    Thumb up 0

  19. JULIUS 11/03/2010 @ 16:19

    @Ionut Staicu: nu va vom uita niciodata!

    Thumb up 0

  20. mifty 11/03/2010 @ 16:25

    @Julius: … ionuţ staicu… e mai mulţi??? :-??

    Thumb up 0

  21. unmihai 11/03/2010 @ 16:33

    @julius
    bai lasa prostiile. spune ce stii de Vivi!
    si eu care credeam ca ai sa faci un ‘direct’ direct de la fata locului…

    Thumb up 0

  22. JULIUS 11/03/2010 @ 16:34

    @unmihai: nu stiu, ma, astept sms. cum aflu, cum va spun

    Thumb up 0

  23. mifty 11/03/2010 @ 16:35

    … cu cameră live, interviuri tot live, şi primele zbierete (live) ale lui… vivi junior!! 😀

    după care julius va înfiinţa dailycotcodacTV!!! 😀

    Thumb up 0

  24. eftimie 11/03/2010 @ 16:38

    se da beri?

    Thumb up 0

  25. JULIUS 11/03/2010 @ 16:39

    @eftimie: ma, tu termina afisele alea, daca vrei beri

    Thumb up 0

  26. warlock 11/03/2010 @ 16:43

    Bah … ashtia de pe DC is ca porumbeii … acuma ca tre sa ii votam ne manca din mana … dupa aia o sa zboare sus si o sa faca pe noi …
    Baieti sper ca aveti dieta echilibrata ca eu v-am votat!!!!

    Thumb up 0

  27. Ingrid 11/03/2010 @ 16:43

    M-ati convins :)) Imaginea cu voi pe pres e graitoare 😀
    Bafta, aveti si votul meu :)

    Thumb up 0

  28. JULIUS 11/03/2010 @ 16:43

    @warlock, @ingrid: sa fie primit!

    Thumb up 0

  29. cristian voiculescu 11/03/2010 @ 17:03

    Presuri ar trebui sa cumparati si pentru cititorii vostri surprinsi de neveste in timp ce va voteaza.
    Hai, fie, ne asumam riscul.

    Thumb up 0

  30. sebra 11/03/2010 @ 17:04

    Poate mă aleg şi eu cu imprimanta aia în final 😀

    Thumb up 0

  31. JULIUS 11/03/2010 @ 17:11

    @sebra: azi am vorbit cu omul, a zis ca daca n-ai primit-o sa-l suni!

    Thumb up 0

  32. sebra 11/03/2010 @ 17:27

    @Julius,
    Nu am salvat numărul lui.

    Thumb up 0

  33. JULIUS 11/03/2010 @ 17:28

    @sebra: scrie-i

    Thumb up 0

  34. 4mall 11/03/2010 @ 17:36

    Unde naiba vezi cate voturi a primit DC-ul?

    Thumb up 0

  35. cristian voiculescu 11/03/2010 @ 17:37

    @4mall, nu se vede pana nu se incheie votarea

    Thumb up 0

  36. lichu 11/03/2010 @ 17:51

    La blog colectiv pozitia 48
    La cel mai popular pozitia 198
    Bafta Julica! Dai o bere…la blog culinar pozitia 28

    Thumb up 0

  37. Bear Grylls 11/03/2010 @ 17:56

    Intrai si eu sa votez cu entuziasm si cand colo imi ceru numele si prenumele!Cui la ce-i trebuie???Doar nu deschid cont la banca!!!

    Thumb up 0

  38. 4mall 11/03/2010 @ 18:31

    @ursu: hai mah, ce naiba, nu poti sa le zici ca te cheama gogu sclipici?

    Thumb up 0

  39. 4mall 11/03/2010 @ 18:32

    @lichu: de unde stii mah?

    Thumb up 0

  40. cheguevara 11/03/2010 @ 18:45

    Nu ar trebui sa divulgi si pozitia la care se afla Dailycotcodac? Ca n-am toata ziua sa caut!

    Thumb up 0

  41. Cazimi 11/03/2010 @ 19:14

    Eu m-am executat inca de dimineata. Tampit sistem de votare. Daca nu ziceai categoria si pozitia, nu gaseam niciodata. Votarea m-a epuizat aproape ca aia de la urne, asa ca la ailalalta categorie votezez maine.

    Thumb up 0

  42. Tanaku 11/03/2010 @ 19:40

    sincer, pana acum nici n-am auzit de dailycotcodac…dar pare interesant…trebuie sa-mi mai pierd un pic timpul p-aici sa vasd daca meritati un vot:)

    Thumb up 0

  43. Kevin 11/03/2010 @ 19:52

    Desi nu am comentat niciodata la voi pe blog, il citesc regulat 😀 Bafta multa baieti !

    Thumb up 0

  44. Somebody 11/03/2010 @ 19:54

    @DeMaio: Avusi votul meu la muzica, good shit :d

    Thumb up 0

  45. serbanm 11/03/2010 @ 20:45

    Trebuia sa dati si nr de ordine din concurs ca era sa renunt(ma plictisisem cautand)

    Thumb up 0

  46. Florian 11/03/2010 @ 21:40

    Gata, bre, am votat şi eu. Da’ dac-o fi să câştigaţi, mi-ar părea rău să vi se-mplinească dorinţele; afar’ de aia cu Buzdugan, pentru care v-am şi votat :D.

    @4mall
    E adevărat ce ziseşi, formoale? Dacă votez de pe un alt calculator, fără să-mi schimb numele de utilizator şi parola, îmi intră votul?

    Thumb up 0

  47. CID 11/03/2010 @ 21:41

    Fost,vazut,votat.
    Cutremuratoare stirea despre dom’doctor !
    Cativa domni bine educati din Legiunea Straina se pare ca au aterizat azi la Bucuresti si se intereseaza de un blogger Julica…

    Thumb up 0

  48. Victor B 11/03/2010 @ 21:57

    „ca să nu ajungem să dăm în cap la oameni pe stradă.”
    De fapt era „ca să nu ajungem să dăm IAR în cap la oameni pe stradă.”, nu-i aşa?

    Thumb up 0

  49. silavaracald 11/03/2010 @ 22:03

    Votăm, că şi tu te-ai ţinut de cuvânt cu noi. Aminteşte-ţi ce jalnic arăta DC-ul până am pus piciorul în prag: nu tu emoticoane, avataruri, editare şi câte şi mai câte. Acum nu mai ai nicio scuză să nu câştigi. Blogul arată bine, comentariile aşişderea… la postări se mai poate umbla, dar, mă rog… 😉

    Thumb up 0

  50. 4mall 11/03/2010 @ 22:13

    @Florian: Nu mah, iti trebuie conturi diferite, dar conteaza si ip-ul. Nu de alta, dar de la un ip poti sa iti faci intr-o zi 34226232 de adrese de mail, si ai frauda votul in draci. Asa ca fiecare ip avea cate un cont…

    Thumb up 0

  51. M3bis 11/03/2010 @ 22:19

    @formoale
    Proxy, bre şi serverul propriu de e-mail, dar nu zic mai multe că dau idei…
    (mai vroiam să zic ceva de cookie-uri, dar să sape cine vrea… şi-l duce mintea)

    Thumb up 0

  52. borg 11/03/2010 @ 22:39

    Pentru ucraineni da, clar.

    Thumb up 0

  53. mifty 11/03/2010 @ 22:44

    @CID: las’că presimt o apariţie tulburătoare pe otopeni: o trupă de masai (chemaţi de metrî Formolle) şi la constanţa o apariţie şi mai tulburătoare: piraţii din car… ăăă… angola, trimişi de diabolicul Le Docteur Chendree…

    Thumb up 0

  54. gospodinadecriza 11/03/2010 @ 22:46

    Eu oricum va votam, pentru ca va…citeam!
    Si acum cu textul asta, chiar m-ati convins!
    Castigatorul va fi unic? Sau unul seara si unul dimineata?

    Thumb up 0

  55. mifty 11/03/2010 @ 22:49

    @gospdinadecriză: şi unul la prânz!! 😀

    Thumb up 0

  56. N.A. 11/03/2010 @ 23:49

    Votat! Toate motivele au fost convingatoare (mai putin ala cu angajatul oamenilor – pai daca voiam poante mai reusite, ce catam pe-acilea?! :P) dar ala cu polenul fecioriei lu’ don’doftor m-a induiosat cel mai tare!

    Thumb up 0

  57. Vote for Julică!!! 12/03/2010 @ 01:31

    […] Ups. Cred că gândurile de mai sus să trebuiau să rămână doar în mintea mea zbuciumată. Să trecem peste. Cu mic cu mare… am aflat că a început RoBlogFest. Mai trebuie să spun pe cine votez, susțin, ador? Găsiți câteva motive pentru a vota Daily Cotcodac AICI. […]

    Thumb up 0

  58. theheartcollector 12/03/2010 @ 03:15

    Mă Julius, ui’ și tu ce le-ai făcut lu’ amărâții ăștia de la RoBlogFest. Nu le mai merge pagina de creat conturi. Ai trimis tot sindicatu’ să-și facă cont ca să te voteze și a crăpat serveru’. Păi se poate așa ceva?

    Thumb up 0

  59. lulu 12/03/2010 @ 07:52

    Am incercat de enshpe ori sa-mi fac cont. Pana cand m-am enervat: uite pentru ce imi tocesc nervii si timpul. Pentru aia care cu banii castigati nici macar nu vor cumpara mai multa vopsea. Stiti voi: pentru femeile (ne)grase…
    Poate voi vota maine….

    Thumb up 0

  60. Tetelu 12/03/2010 @ 08:57

    Ce se mai aude de dom’ doctor Sendroiu, si-a pastrat polenul?

    Thumb up 0

  61. Bear Grylls 12/03/2010 @ 09:07

    @mall:Chiar asa…Iote ce idee buna.

    Thumb up 0

  62. Carolina 12/03/2010 @ 09:56

    Te-am votat mai ales daca e vorba ca Pirca sa devina mai popular in Berceni!!!! Spamuiesc si lumea la munca imediat. :)Bafta!

    Thumb up 0

  63. […] Post: Cateva motive pentru a vota Daily Cotcodac la RoBlogFest 2010 – link […]

    Thumb up 0

  64. Stephanie 12/03/2010 @ 18:32

    Deci, Jul, pe mine nu m-ai convins deloc cu textele omagiale.
    De cand a trecut 8 Martie vad ca ti-a revenit brusc inspiratia, asa ca ma declar foarte dezamagita pentru prestatia de la inceputul lunii.
    Trebuie sa plusezi cu ceva pentru voturi…Astept oferta 😉

    Thumb up 0

  65. sendroiu 12/03/2010 @ 22:56

    bai, julius, eu nu pricep deloc metafora aia despre polenizare la piratii africani! intentionezi probabil sa atragi nishte voturi de la vreo societate de apicultori, nu?

    Thumb up 0

  66. sgashop 13/03/2010 @ 02:10

    Toate bune si frumoase.eu te votez si tu imi bagi blogul la blogroll ul tau si eu la al meu sau visez prea frumos?;)) in caz ca visul mi se indeplineste http://www.sgashop.blogspot.com Multumesc zina maseluta!

    Thumb up 0

  67. Stephanie 13/03/2010 @ 08:37

    @sgashop : buna incercare! Eu i-am oferit sex la schimb si n-a pus botul… =))

    Thumb up 0

  68. N.A. 13/03/2010 @ 10:23

    @stephanie – Ei, o fi omul destul de multumit cu al lui, de ce sa si-l schimbe… =))

    Thumb up 0

  69. Francisc 13/03/2010 @ 20:34

    V-am votat. Acuma apropo de roblogfest, aveti vreun candidat preferat pentru blog sub 18 ani? Ca daca nu ma ofer eu :))

    Thumb up 0

  70. cristina 15/03/2010 @ 12:08

    Done! La toate categoriile ca sa nu existe confuzii. :)
    Sa stii ca am facut un ditai efortul sa ma loghez, sa caut DC printre sute de candidat. Si ca sa intelegi de ce am facut-o: e a doua sau a treia oara cand comentez pe blogul meu preferat, din lipsa de timp; in Reader, chiar daca nu citesc sute de posturi tot din lipsa de timp, pe alea voastre le las unread timp de saptamani intregi pana imi gasesc timpul si linistea sa le savurez. Deci VOTAT!

    Thumb up 0

  71. Giovanni 15/03/2010 @ 12:20

    Va votez doar daca mi se garanteaza un loc intre castigatori la urmatorul concurs :)

    Thumb up 0

  72. ana 16/03/2010 @ 10:37

    Noi am votat! Asteptam cu nerabdare rezultatele!!! Mult succes!

    Thumb up 0

  73. Mihai 30/03/2010 @ 12:54

    Ok…hai sa punem problema altfel! Cat dai? :)

    Glumesc evident…Votat la toate categoriile!

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL