Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri

Pircă & Julius

26 martie
cca 700 î. Chr. Ziua tradiţională de naştere a profetului Zarathustra în religia zoroastriană, sărbătorită printr-un chef la care au fost invitaţi toţi profeţii, cu excepţia lui Silviu Brucan, fiindcă era bătrân şi plicticos şi le strica distracţia.

27 martie
845 Vikingii jefuiesc Parisul după care, nefiind foarte tari la logică, le mai şi cer locuitorilor pe care tocmai îi lăsaseră în fundul gol o răscumpare fabuloasă ca să-i lase în pace.

28 martie
1791 Românii din Ardeal trimit curţii de la Viena „Supplex Libellus Valachorum”, prin care-şi revendicau drepturile. Datorită cunoscutei iuţeli a poştaşilor din Ardeal, petiţia va ajunge la împăratul de la Viena prin anul 2065, odată cu numărul din decembrie 1967 al „Magazinului istoric” şi cu „Sportul” nou-nouţ, din 1982.

29 martie
1967 Franţa lansează primul său submarin atomic, „Le Redoutable”. Submarinul se remarcă prin faptul că atunci când întâlneşte chiar şi o bărcuţă de cauciuc inamică, se predă şi cere ajutorul submarinelor americane.

30 martie
1842 Medicul american Crawford Long utilizează pentru prima dată anestezia într-o operaţie chirugicală, deoarece era mai pirpiriu şi n-avea curaj să-i dea pacientului una în cap să-l adoarmă.

31 martie
1146 Regele Ludovic al VII-lea al Franţei decide să plece în a doua cruciadă după ce ascultă o predică mobilizatoare a sfântului Bernard de Clairvaux. Ludovic îşi ia însă şi nevasta cu el, demonstrând astfel că n-a înţeles absolut nimic din ideea de cruciadă şi stricându-le astfel ploile şi celorlalţi cruciaţi, care acum sunt şi ei obligaţi să-şi cheme soţiile.

1 aprilie
1939 Franco anunţă sfârşitul războiului civil spaniol după ce ultimele forţe republicane se predau, fiinud-le promisă graţierea. Republicanii îşi dau seama ceva cam târziu ce zi este, dar în faţa plutonului de execuţie nu se pot abţine să nu recunoască că a fost o păcăleală reuşită.

Share:

24 comments

  1. petrescs 26 March, 2010 at 07:11

    Eu cred ca Long ala s-a zgarcit sa-si imbete pacientul cu alcool cum era obiceiul si s-a gandit sa incerce cu formol, ca oricum dupa operatie de cele mai multe ori era nevoie si de imbalsamare. Asta se numeste optimizarea procesului.

    (p.s. – 4mall, no offence, nu e atac la persoana)

  2. Mordechai 26 March, 2010 at 07:19

    Bre Julică, să trăiască cotcodacul tău chezaro-aviar. Aflu de la Ovidiu că îţi pot fi de folos, dar n-am înţeles prea bine cum. Dă, bre, de veste ce şi cum şi prestez cu maximă promtitudine.

  3. boga 26 March, 2010 at 07:51

    :)) f. tare aia cu brucan! maxima!
    si cu sbmarinu’ francez. :))
    astea si cu google… imi plac cel mai mult

    p.s. da’ parca mai scria si vivi pe-aicea. mai stiti ceva de ea?

  4. Stephanie 26 March, 2010 at 08:33

    Off topic: mai baieti, pe cand alte episoade ” Prima cotropire nu se uită niciodată “? Nu de alta, dar vreau sa stiu daca ma intorc la “Teleenciclopedia” sau raman pe DC? 🙂

  5. Adi 26 March, 2010 at 09:24

    Cum , ma , n-a ajuns “Supplex”-u’ la imparat ??? F**u-i , stam aici toti cu palinca langa noi sa asteptam raspunsu’ si … Ce omor isi vede postasu’ ala can’ se-ntoarce . I-am zis bolandului sa mearga cu ghezasu’ . Io-l omor , atat va zic …

  6. Toto 26 March, 2010 at 09:51

    Ce tare gluma de 1 aprilie :))

  7. cristice 26 March, 2010 at 10:16

    cum, nimic despre vaslui?

    @Adi cand ajunge supaplexu in 2065 ce faceti, lasati palinca?
    @Stephanie Teleenciclopedia nu mai este, asa ca vrem nu vrem…

  8. boga 26 March, 2010 at 10:17

    la aia cu Silviu Brucan trebuia sa zici ca “era bătrân şi plicticos şi le strica distracţia, n’aşa?”

  9. Adi 26 March, 2010 at 10:42

    @ cristice

    Io cre’ ca dupa ce-o aflat ce-l asteapta , postasu’ se grabeste . In 15-20 de ani vine inapoi cu raspunsu’ – se stie ca daca vrem , putem fi foarte iuti . E , si can’ vine ne asezam jos , luam alta palinca si analizam raspunsu’ . Mai mult de 20 de ani n-are cum sa ne ia – se stie , de asemenea , ca daca-i graba mare ne hotaram imediat .

  10. Stephanie 26 March, 2010 at 10:54

    @ cristice: ba mai este , pe tvr 1 sau 2, am vazt eu…

  11. Si-la-vara-cald / Vara Eterna, pentru Ciprian 26 March, 2010 at 10:57

    Ce bine ca nu i-ai uitat pe francezi… 🙂

  12. Si-la-vara-cald / Vara Eterna, pentru Ciprian 26 March, 2010 at 10:59

    @Adi
    =)) =)) =))
    @boga
    Vivi are treaba acum cu LapucaPEACE junior! 😉

  13. cristice 26 March, 2010 at 11:06

    @Adi: eh, acu nici chiar asa repede ca te ia cu vartej 🙂
    @Stephanie ai dreptate, am gasit-o in programul tvr1, dar fara vocea lui Pittis nu cred ca mai e la fel

  14. Adi 26 March, 2010 at 11:19

    @ cristice

    Nu , ma , suntem hotarati , asa nu se mai poate . Sa raspunda la Supplex-u’ ala odata si vedem noi . Daca raspunde negativ nu mai sunt decat doua posibilitati : facem inc-o rascoala sau ne punem pe baut de necaz serios , c-asta-i aperitiv ce facem amu’ . In cazu’ asta ne hotaram repede – 20 de ani ne-ajung . Daca-i raspunsu’ pozitiv , aici ii mai greu : scapam de iobagie si apoi tre’ sa gasim alt motiv sa bem ? Ne loveste din greu … Ma , ne mai gandim noi , sa dam gata butoaiele astea si mai vedem …

  15. cristice 26 March, 2010 at 11:29

    @Adi eu,am asa o presimtire ca e negativ raspunsu’, si in cazu asta cam cat dureaza pana ajunge rascoala la Bucuresti? Cu planificare, cu executie, cu carat butoaie, cu tot ce tine de o rascoala

  16. boga 26 March, 2010 at 11:35

    @şlvc: mersic. mi-era dor de ea si cand povesteste de bunica-sa parca o aud pe bunica-mea. aceleasi expresii.
    Hai Craiova!

  17. Adi 26 March, 2010 at 12:34

    @ cristice

    Cat dureaza ? Pai , ia sa vedem . La Bobalna o fo’ in ‘437 . Pe Doja-baci l-o prajit in ‘514 , Horea in ‘784 . Fa si tu un calcul : vezi ca ne suparam destul de repede .

  18. Arsulici 26 March, 2010 at 12:43

    lăsați-l în pace pe bietul poștaș, că între timp a citit Împăratul despre Suplex pe DC…
    De data asta îi țin partea lui ludovic al VII-lea…. Dacă n-o lua cu el pe nevastă-sa, i-ar fi tocat asta toată averea în mall, pe rochii, pantofi și vibratoare…. Ceilalți s-au supărat din alt motiv… Adică cum, ăsta își aduce muiere, iar ei trebuie să respecte tradiția catolică și să facă sex doar cu băieți de altar… 😀

  19. Arsulici 26 March, 2010 at 12:45

    Mă Julică, treabă e asta???? Adică eu, veteran, intru la moderare???? Sau ești și tu glumeț ca Franco?
    între timp văd că am ieșit de la moderare, așa că am modificat și acest comentariu 😀

  20. unmihai 26 March, 2010 at 12:51

    @Arsulici
    cred ca ai intrat la moderare datorita cuvantului “sex”.. ca sa nu mai zic de “muiere” 😀

  21. unmihai 26 March, 2010 at 12:53

    @Arsulici
    cred ca ai intrat la moderare datotorita cuvantului “se.x” … ca sa nu mai zic de “mu.iere” 😀

  22. Arsulici 26 March, 2010 at 14:50

    @unmihai
    Bine că nu din cauza cuvântului „nevastă” =))

  23. cheguevara 26 March, 2010 at 14:55

    Asta, cu Redoutable, parca am mai citit-o candva… A, mi-am amintit!
    http://www.dailycotcodac.ro/2009/07/allez-les-bleus-partea-i-a/

  24. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Evenimentul zilei de ieri -- Topsy.com 26 March, 2010 at 20:37

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Oana Portase, Mihai Mateas, sebra, Gabi and others. Gabi said: Daily Cotcodac» Evenimentul zilei de ieri http://bit.ly/aKWopG […]