Evenimentul zilei de ieri

Daily Cotcodac Exclusiv: Istoriile lui Pircă

Începând din această seară, Daily Cotcodac va publica un serial inedit, intitulat “Istoriile lui Pircă”. Dincolo de nota de umor în care sunt prezentate, subiectele tratate de Istoriile lui Pircă sunt cât se poate de serioase şi reprezintă, din câte ştim, o premieră pe blogurile româneşti, fiind rezultatul unor cercetări ştiinţifice riguroase. Pentru o parte din subiectele tratate de Pircă nu există nici un studiu istoric aplicat, poate pentru că nimeni, nici măcar Academia Română (singurul nostru concurent serios), nu şi-a bătut capul cu asta.

Fiecare episod din Istoriile lui Pircă va fi însoţit de concursul Vrei să fii tocilar?, premiile oferite fiind cărţi de istorie apărute la Editura Univers, în cadrul colecţia Enciclopedica.

Share:

13 comments

  1. Bear Grylls 14 December, 2009 at 11:44

    Asteptam cu interes.Protocronism,de!

  2. dorinho 14 December, 2009 at 11:51

    i-ai promis ca-l platesti de s-a gandit sa scrie un serial? 🙂

  3. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Daily Cotcodac Exclusiv: Istoriile lui Pircă -- Topsy.com 14 December, 2009 at 12:50

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC and Ciprian, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Daily Cotcodac Exclusiv: Istoriile lui Pircă http://ff.im/-cSMkx […]

  4. Radu pirca 14 December, 2009 at 13:30

    @ Bear Grylss
    N-aveti voi norocul asta sa fiu protocronist si sa va povestesc cum au descoperit dacii America, cum au inventat limba latina si cum s-au aparat pe romani folosind puterea cristalelor. Din pacate, sunt din alalalt, plicticos, care nu crede ca dacii, dupa ce i-a batut Traian, au fugit in spatiu cu o racheta, desi recunosc ca ar fi fost de o suta de ori mai interesant daca tarabostes erau un soi de ninja si Burebista, un cyborg ucigas.

  5. N.A. 14 December, 2009 at 13:56

    Ei, as! Ar vrea Academia sa concureze cu voi..

  6. Francisc 14 December, 2009 at 14:05

    Cine-i Pirca

  7. Cata 14 December, 2009 at 14:38

    Stiintific vorbind, Pirca poate deveni un expozeu al unui nou tip de cunoastere experimentala, bazat pe transpunerea experientei senzoriale personale int-un alt tip de constiinta logica. La Pirca, legtura dintre senzorial si concret trece prin filtrul unei trairi emotionale cu accente ludice si relaxante in acelasi timp, care ne fac sa percem cu totul diferit atat informatia concreta transmisa cat si timpul petrecut pentru a percepe acea informatie.
    Mama, ce iarba buna!. Tre’ sa mai fac rost :))

  8. Dexter 14 December, 2009 at 18:38

    @Cata: si noi tre’ sa iesim la pascut pt a intelege ce-ai vrut sa exprimi? 😛

  9. Cata 14 December, 2009 at 18:54

    @ Dexter – ce te face sa crezi ca eu inteleg ce am scris acolo.

  10. Arsulici 14 December, 2009 at 20:52

    @cata
    Ce-ai baut, hombre? benzină premium fără plumb neuro 5?????
    Era sa mi se netezească circumvoluțiunile…. 😀

  11. Cata 14 December, 2009 at 22:30

    da ba, fac urat la betie, ce vreti acu’ ? :-??

  12. ratonbox 15 December, 2009 at 06:06

    Cine vrea sa citeasca textul, e aici:
    http://www.dailycotcodac.ro/2009/12/episodul-i-prima-cotropire-nu-se-uita-niciodata/

    Ca sa nu stati sa cautati prin alta parte, si ca eu sa promovez postul. Unde altundeva as putea sa-l promovez mai bine decat pe un blog unde cititorii chiar sunt interesati de asemenea articole? 😀

  13. Bear Grylls 16 December, 2009 at 10:27

    @Cata:Adanc spus:=))