Evenimentul zilei de ieri

Liberté, égalité, Bonaparte!

napoleon9 noiembrie
1799 Lovitura de la 18 brumar: cetăţeanul Bonaparte devine prim-consul al Republicii. Ulterior, cetăţeanul Bonaparte va deveni împărat şi va târî Franţa într-o serie nesfârşită de războaie, pentru că pe vremea aia nu te băga nimeni la balamuc dacă spuneai că te cheamă Napoleon.

Share:

15 comments

  1. yogibeer 9 November, 2009 at 18:36

    Bine ca ti-ai revenit cu francezii tai viteji.

  2. mifty 9 November, 2009 at 18:54

    “napo leon bună parte
    stă cu oastea sa departe
    în ţara apusului
    în prejma parisului”!…
    (numărătoare copilărească învăţată de la bunică-mea…)

  3. 4mall 9 November, 2009 at 19:51

    @mifty: Bunica-ta era copilaroasa, nu?

  4. Florian 9 November, 2009 at 21:22

    Hai bre Tirane, nu te oftica. Napoleon a fost mai bun ca tine, oricât ai încerca tu să îl faci de cacao. Dictator pe bune, nu un biet Tiran de Dristor. Si ţine cont că el n-avea internet la uşă şi bloagă în raniţă. Las’o dracului de vulpe, cu strugurii ei cu tot, că ajungi de râsul Cotcodaciei cu strâmbele tale de Tiran de divizia secundă.

  5. N.A. 9 November, 2009 at 22:44

    Hai,ma, Floriane, de unde stii? Ia da-i niste armate pe mana (frantuzesti, musai, mai ales din sadism, dar si din respect pentru adevarul istoric) si ranita aia de soldat cu baston de maresal inclus… cine stie pe ce culmi ale gloriei ne poate duce? 😀

  6. Skag 9 November, 2009 at 23:47

    Da nici acum nu te mai baga astia la balamuc… In seama. La cati bonaparte o fi vazut astia de lucreaza la spitalu de nebuni….

  7. Arsulici 9 November, 2009 at 23:56

    @N.A.
    Dacă armatele alea frantuzești date pe .. mînă 😀 ar fi compuse exclusiv din femei, să vezi ce repede ar ieși din raniță bastonul de mareșal

  8. N.A. 10 November, 2009 at 14:46

    @Arsulici – :)) Crezi? io zic ca o respecta prea mult pe Claudia aia a lui… N-ar putea sa-i faca asa ceva!

  9. adrian 10 November, 2009 at 15:31

    Io cred ca peste 200 de ani nimeni nu va pretinde ca este “X” un fost presedinte al Romaniei si daca DA atunci nimeni nu o sa-l bage la balamuc

  10. Florian 10 November, 2009 at 17:09

    @N.A.
    Geaba, ameţitoareo. N-ai cu cine, mă, n-ai cu cine. Păi ce Tiran de Liga I s-ar coborî să se ducă noapte după şaorme? Mai bine îi punem nişte şaorme în raniţă, s-ar bucura mai mult.

  11. N.A. 10 November, 2009 at 17:30

    @Florian – Am io unul in casa! Saorme, ciucalata, seminte, biscuiti de-un anumit fel, orice iti aduce! Doar ca – vorba lu radio Erevan – nu-i tiran, e tiranizat, doar.. 😀

    Dar asa e, mai, Julius, ce alta personalitate mai are atatia adepti sau personificari printre pacientii anumitor sanatorii? Macar pentru asta si trebuie respectat!

  12. Florian 10 November, 2009 at 17:50

    @N.A.
    Aşteaptă tu să depăşeşti starea de greieraş, şi vezi tu şaorme şi alte alea.

  13. ilie pintilie 11 November, 2009 at 02:12

    E cocita bine asta cu Napoleon si balamucu’ :)) …

  14. N.A. 11 November, 2009 at 14:39

    @Florian – Da’ cine-o mai depasi-o?! Io am precizat de cand m-a luat ca vreau 10 copii! 😀

  15. Ciprian 11 November, 2009 at 15:04

    @N.A.
    Dupa ce-l nasti pe cel de-al 10-lea copil, asa… ca sa nu te plictisesti, incepi pregatirile de nunta ale primului.