Postul nu e post destul

Grasul din mânecă

Julius Constantinescu

În troleibuzul 70, un tată încearcă să-şi convingă băieţelul de necesitatea somnului de după-amiază. E răbdător – nu face parte din categoria părinţilor care îşi conving odraslele cu bătaia. Puştiul nu apreciază asta, poate nici nu ştie ce bătute îşi iau alţii (fac o mică paranteză pentru a adresa un mic sfat cititorilor noştri cu vârste cuprinse între doi şi şase ani: bă, mâncaţi naibii ciorbă! O să vedeţi voi ce-o să vă mai ardă buza după o ciorbă când o să aveţi nevastă sau gagică, fraierilor!). Bun, deci ciutanul nu se lasă nicicum convins de superioritatea somnului în faţa desenelor animate (încă un sfat, ultimul: dormiţi, fraierilor! O să vedeţi voi cum e când n-o să puteţi dormi că trebuie să-i faceţi un picuţ de masaj nevestei sau, pur şi simplu, trebuie să staţi cu ea, nu să dormiţi ca nesimţiţii).

Si-acum, c-am terminat cu sfaturile (sper c-aţi băgat la căpăţână), să ne întoarcem în troleibuzul 70: într-o ultimă încercare disperată, tatăl apelează la un argument care mie nu mi-ar fi trecut niciodată prin cap: ”N-ai văzut Blaga ce gras este? Ala e deştept, doarme mult”.

N-a ţinut nici asta, dar ce mă gândesc: vă daţi seama cât de deştept trebuie că e primarul Piedone?

Share:

15 comments

  1. M3bis 8 November, 2009 at 09:45

    Aileu. Aşa stă treaba? Mă duc, înapoi, la somn.

  2. BrainDead 8 November, 2009 at 10:16

    am o senzatie de deja-vu..Julius reiei textele ?:)

  3. Şi la vară cald 8 November, 2009 at 11:12

    La mulţi ani tuturor Mihailor, Mihaelelor, Gabrielelor şi Gabrieilor de pe blog!
    http://www.you-tube.ro/trei-sud-est-ziua-v194074.html

  4. 4mall 8 November, 2009 at 11:12

    Deja ma simt inteligent!

  5. mifty 8 November, 2009 at 11:13

    … simt c-o să adorm!!!
    şi nu e vorba de blaga, piedone… e vorba de muza lu’ julică!!!…

  6. Andrei B. 8 November, 2009 at 12:10

    cred si eu ca le reia , ca e duminica si omu mai tre sa se odihneasca , dar ca sa nu fie prea multa liniste pe aici mai da un copy/paste din textele mai vechi

  7. Arsulici 8 November, 2009 at 12:32

    Nici nu stiam cita inteligenta zace in mine……

    @slvc
    Multumim

  8. delly 8 November, 2009 at 12:50

    La multi ani Arsulici! Si tuturor sarbatoriti azi!

  9. Arsulici 8 November, 2009 at 13:42

    La multi ani si tie, delly!

  10. Florian 8 November, 2009 at 16:47

    Cel mai deştept om din lume:
    http://www.trilulilu.ro/rose/497ad6dbea36fd

  11. Laura 8 November, 2009 at 18:37

    Aoleu măgăruşule, cu ce te ocupi tu duminica…
    BrainDead, mai lasă-l bre pe tiran in pace… să aibă şi el diminică!

  12. N.A. 8 November, 2009 at 21:13

    Mdea, daca era asa, eu inventam macar vreo 2-3 teoreme pana acum.. ma rog, in vremurile bune, cand imi permiteam sa dorm ca valiza-n gara..
    La multi ani, Arsulici si Mihai/Mihaele si Gavrili/Gabriele 🙂

  13. unmihai 8 November, 2009 at 23:03

    daca tot ma cheama Mihai trebuie sa ma simt si sa zic “multumesc”. cat despre partea cu “da’ cand dai de baut???” cred ca o va sa raman dator.. vesnic dator 🙂
    ca tot ar fi (oarecum) vorba de ziua numelui …Julius.. cum de te cheama cu ‘J?’ ?? adica de ce nu Iulian, nu Julian, nu Hulian da’ taman Julius??
    pies. azi am baut toata ziua vin. vin negru. daca dupa o zi de baut vin (vin negru) pe mine ma doare capul de ce-l cheama pe Julius Julius sunt ok?

  14. BrainDead 9 November, 2009 at 00:23

    @Laura
    eu doar am pus o intrebare nevnovata..n`am dat in cap..mai mult vroiam sa ma conving ca n`am mai vazut pe undeva o copie fidela a textului 😀