Postul nu e post destul

Cu capul în norişori

Vivi Floricica

Ca un tată responsabil ce vreau să fie, LăptucaPEACE a mers azi cu mă-sa la doctor. Cu mă-sa, adică mă-sa copilului lui (m-am hotărât să-i fac un copil ca să aibă cu cine să se joace, să nu mai stea pe ogame). Azi ştiam că e posibil să aflăm ce e şi numai aşa l-am convins să iasă din casă: „hai să-i vezi p… lu’ fii-tu”.

Am ajuns, am intrat imediat şi hop cu ochii pe micul ecran să ne vedem rodul muncii. Ce să vă zic… era ecranul negru şi făcea ape, ape. Din când în când, îl mai auzeam pe doctor care zicea: „stai, mă, un pic să te vedem şi noi”, de unde am înţeles că bebe se mişca.

După ce l-a cercetat el din cap până-n picioare, a întors monitorul mai bine spre noi ca să-l vadă şi părinţii.
– Aici sunt ochişorii, guriţa, acum cască… Hm, e cam băiat… Vedeţi? Şi-a pus mâinile la ochi acum.

Bărbatu-mio se ridicase de pe scaun, aţi văzut… când pui berbecul în oglindă, dă să împungă, aşa era el, încruntat, cu gura cascată, cu ochii mari… Doctorul l-a întrebat: „Vedeţi?”. Şi el: „Daaa!”
După ce am terminat de vizionat, eu uşurată că e totul bine, luăm toate hârtiile şi plecăm.

În drum spre maşină, mă întrebă bărbatu-mio:
– Mă, Vicule, tu ai văzut ce ne arăta doctorul ăsta acolo?

Ce întrebare o mai fi şi asta, mă aşteptam să mă ia în braţe, să mă pupe şi să-mi dea el răspunsul: „ne-a arătat bebeluşul nostru”, chestii de astea. Îi zic că da.
Am zis că aşteptam să mă ia în braţe şi să mă pupe?

– Eu n-am văzut niciun copil… M-am chinuit, dar nu vedeam deloc ce zicea doctorul. Am văzut norişori, babe… şi căţeluşi, dar parcă mai mulţi norişori…

De la cât a stat prin galaxia lui din ogame, şi copilul i se pare norişor. Toate ca toate, numai să nu-l hranească cu deuteriu sau cu materie întunecată.

Share:

20 comments

  1. lichu 10 October, 2009 at 19:45

    Tare de tot!!!
    Asteptam cu nerabdare urmatoarele patzanii cu bebe…
    VIVA VIVI!

  2. Ciprian 10 October, 2009 at 20:09

    @Vivi
    Bine ca a vazut norisori si nu oite. Parca spuneati doamna ca domnul va este stelist.

  3. m1ha1 10 October, 2009 at 20:42

    daca e stelist sigur viseaza norisori si mai ales oițe 😉

  4. Somebody 10 October, 2009 at 20:53

    Felicitari Vivi!

  5. dorinho 10 October, 2009 at 23:12

    Să şti că bărbaţii au întotdeauna o privire obiectivă, realistă şi raţională. Dacă a zis că a văzut babe înseamnă că aşa ceva porţi în pântec. Ti pomeni cu vreun Benjamin Button 🙂

  6. aNDRIIpOPA 10 October, 2009 at 23:34

    Stai să vezi când va constata că e o gaură neagră…

  7. ver_bep 11 October, 2009 at 00:06

    urmeaza o nastere in direct pe dailycotcodac

  8. umbre 11 October, 2009 at 00:38

    =)) sweet…asa e, la inceput nu vezi altceva decat norisori:)))depinde cat fumezi inainte :))

  9. toader 11 October, 2009 at 00:44

    vai de ogamul lui dupa nastere. stiu eu ce stiu.

  10. toader 11 October, 2009 at 00:44

    in alta ordine de idei :
    SA VA TRAIASCA!

  11. N.A. 11 October, 2009 at 00:57

    Hahaha, bun venit in clubul incubatoarelor ambulante, si eu ma duc saptamana viitoare la eco, in speranta ca-si divulga sexul. Sarcina usoara si te rog sa ne tii strans la curent cu ce te va mai incanta MiniLaptuca!

    P.S. – Pune-l pe Julius sa infiinteze si o rubricuta de gravide, un forum, ceva, unde sa schimbe gestantele impresii gen “si ia zi, fata, mai ai greturi?”, “a miscat?”, etc

  12. Florian 11 October, 2009 at 09:20

    După câte a văzut în ecranul ăla negru, LăptucaPEACE e bun de ghicitor în cafea. Dacă Julius deschide rubrica pentru gravide pe care o cere ameţitoarea, luaţi-l cu voi să vă zică el ce şi cum despre viitorii copii.

  13. Ensi 11 October, 2009 at 11:59

    Deci va roooog mult mult de tot… nu inca un forum de gravide!

  14. Cata 11 October, 2009 at 13:06

    Sa inteleg ca ala micu va avea cont pe Ogame din luna a VIII-a?! 😀

  15. http://www.tahemet.blogspot.com/ 11 October, 2009 at 14:50

    Felicitări Vivi şi ţie şi lui lăptuca peace! să fiţi fericiţi şi sănătoşi!

    PS, lasă băietul în pace cu ogame-ul, că parcă te confesai şi tu că ai păcătuit prin farmville. parcă prevăd că o să ne povesteşti cum o să îi ceri lui bani de sms să îi angajezi ajutor de grădinar când o veni pruncul pe lume

  16. Arsulici 11 October, 2009 at 15:14

    Babe, catelusi, norisori??? Cred ca, indiferent ce va iesi, va fi fericit ca seamana cu el 😀 (daca seamana 😀 )

  17. bogho 11 October, 2009 at 15:53

    si daca nu seamana cu el, va fi fericit ca nu-i negru 🙂

  18. Florian 11 October, 2009 at 16:12

    @bogho
    😀 😀 😀

  19. Jumbogold 11 October, 2009 at 16:22

    Vivi, daca dupa ce a cascat a dus mainile la ochi e FATA ( si inca blonda), ca daca era BAIETEL, dupa cascat ducea mainile in jos sa scarpine scrotul. In rest toate cele bune si daca vrei sa inteleaga si LaptucaPeace ceva mergeti la un doctor cu un ecograf mai performant. Felicitari tie si tatalui copilei si saluta-l si pe LaptucaPeace!
    Jumbo

  20. sor'sa (lu' Arsulici) 11 October, 2009 at 19:13

    Să vă crească mişto ca mă-sa!