Aventurile bravului soldat Julică

Businessman de spartul târgului (II)

Julius Constantinescu

Din numărul trecut:
Ajutat de inteligenţa sa extraordinară, eroul dibuieşte imediat ţepele de la \nceputul anilor ’90, însă, precaut cum îl ştiţi, nu se lasă escrocat până când nu e absolut sigur de înşelăciune. |şi va reveni repede sau va avea nevoie de cel puţin 20 de ani? Va vota oare cu Emil Constantinescu, îşi va duce gagica la “Moartea domnului Lăzărescu” şi îşi va cumpăra din mall, cu 200 de dolari, blugi care se vor rupe după două săptămâni? Să-l urmărim în continuare!

***
Momentan, nu pot rezista ispitei de a-mi cumpăra haine foarte scumpe şi foarte proaste din mall. Am dulapul plin de tricouri de 2 milioane din care curg aţele după prima spălare, blugi care costă de două mai mult ca în State (un yankeu sănătos l-ar împuşca în cap pe vânzător dacă i-ar cere banii ăia) şi haine din bumbacul cel mai ordinar făcute în China, mai scumpe ca la Milano sau Paris. Arăt ca ultimul zdrenţăros. Haina pe care am dat o mică avere la Castro nu poate fi călcată (tehnic, e imposibil), blugii care m-au costat astă-vară 3,5 milioane s-au descusut deja, iar din bluzele Adidas şi Nike am scos deja atâtea aţe, încât mi-aş putea face lejer trei pulovere din ele.
Săptămâna trecută, am dat 5 milioane pe o pereche de blugi Calvin Klein. Originali, din insula Mauriţius! |ncă nu pot să-i port, mi-e jenă să ies cu ei. Nu s-a rupt nicăieri, aşa că risc să fiu confundat cu vreun calic din ăla care nu-şi permite să se-mbrace de la Vitan Mall şi îşi ia blugi CK de la New York, cu doar 70 de dolari.

Share:

57 comments

  1. N.A. 16 October, 2009 at 21:11

    Adica, te dai mare la noi ca esti smecher si te intolesti numa’ de la mall.. Intelegem noi, intelegem…
    Si noua ne da carti, auzi!

  2. sebra 16 October, 2009 at 21:19

    Bre Julius,prea te lauzi cu hainele tale de firmă luminoasă.Că dacă zic şi eu de ochelarii mei de soare D&G o să spuneţi că am apucături de piţi.

  3. punKreas 16 October, 2009 at 21:23

    Da’ blugi Kalvin Clein din Europa, nu-ti mai plac? 😀

  4. Bogdan Epureanu 16 October, 2009 at 21:34

    Doar 5 milioane pe o pereche de blugi… poi astia nu sunt originali.

  5. aNDRIIpOPA 16 October, 2009 at 22:01

    Noa… la tatzi ni-i greu….

  6. Radu C 17 October, 2009 at 00:26

    Si mai plangi ca e criza!

    Cica “Ba! Daca mi se rup si blugii astia, nu mai pot cumpara altii din mall. O sa trebuiasca sa ma duc in bazar (sau in Obor, nush cum e la voi) si sa-mi iau blugi din aia turcesti, de la tigani, cu 50 de lei, si care ma tin un an intreg! O sa ma fac de rusine!”

    Si nu scrie “De puta madre”, “Cabron”, sau alte asemenea vorbe de duh, pe ei.

  7. Şi la vară cald 17 October, 2009 at 01:12

    Da’ blugi de-ăia, cu “bijuteriile” la vedere, ca Dani Oţil, când îţi iei? Că am auzit că i-au băgat la reduceri: numa’ 15 milioane perechea.

  8. M3bis 17 October, 2009 at 10:32

    5 milioane o pereche de blugi. Şi dă lumea, dă?

  9. andrei 17 October, 2009 at 11:32

    Da’ blugi taiati la cur ca tantiile alea de cantau nu te-ar incanta? Evident, fara chiloti, ca sa se vada bunastarea si valoarea…

  10. Florian 17 October, 2009 at 12:21

    Ce vă veni cu şueta asta a voastră taman pe Dorobanţi, nu vedeţi că încurcaţi locul şi n-am unde să-mi mai parchez bemveul?

  11. AndreeaB 17 October, 2009 at 14:19

    La naiba, in puii mei Julica!Ce-ti veni sa te iei de toalele de firma?!?!Tu stii cati copii saraci hraneai cu banii de pe blujii aia ai tai?!?!
    Fataaaaaaa esti nebuna la creierii capului?!?!?!

  12. Bulina Neserioasa 17 October, 2009 at 14:51

    @Florian
    bemveu ?!..esti copil !

  13. M3bis 17 October, 2009 at 14:56

    @Bulina Neserioasa
    Dacă avea trotinetă era copchil. Aşa e băiet de bani gata.

  14. Bulina Neserioasa 17 October, 2009 at 16:24

    @M3bis..
    Daca n-are un Maybach ceva sau macar un amarat de Porsche Carrera, e copil !

  15. yeonsaeng 17 October, 2009 at 16:25

    @julius
    de blugii de la unicef de ce nu pomenesti nimic? ;;)

  16. Ciprian 17 October, 2009 at 17:04

    Un amic al unui amic se duce in talcioc (asta prin ’99 se intampla) sa cumpere blugi de la turci si printre turcaleti erau si tiganci cu marfa pe taraba. Si pune amicul amicului meu mana pe blugi sa vada cum este materialul cu gand si sa ii probeze daca ii plac. Dar nici nu pune mana bine pe perechea de blugi ca deodata se aud 3 tiganci in spatele lui, pana atunci foarte linistite: – Haoleuuuu! Sariti lume, ca astea vrea sa-mi fure blugii. Haoleuu! Hotule! -Doamna, dar nu-i fur, am pus mana sa vad cu.m este materialul. – Hotule, lasa ca stiu ca esti hot. Tu furi. Esti hot. Lasa ca te stiu eu. Haoleuu, sariti lumeeee. A fugit asta din talcioc numai de gura lor si de atunci ii este frica sa mai mearga la negustori dubiosi. Mai bine isi ia cinstit din mall niste blugi zdrentarosi pe care da 100 de parai decat sa fie facut de rusine prin bazaruri (gen “Siraj (Sairej Mall)”) pline de lume buna.

  17. M3bis 17 October, 2009 at 18:00

    @yeonsaeng
    Vezi că suspină riga după tine pe la sediu.

  18. yeonsaeng 17 October, 2009 at 18:20

    @tetris
    nu minti

  19. M3bis 17 October, 2009 at 18:42

    @yo
    Nu minţesc. La mesajul 160.

  20. yeonsaeng 17 October, 2009 at 19:01

    @tetris
    nici prea prea,nici foarte foarte
    ps:auzi,si cum cotcodacesc megarii cand suspina?

  21. M3bis 17 October, 2009 at 19:11

    @yo
    Cu sughiţuri. 😀

  22. yeonsaeng 17 October, 2009 at 19:25

    @tetris
    era de la alseva sughisu..nisi atat nu stii?!

  23. M3bis 17 October, 2009 at 20:09

    De la se? de la se?

  24. yeonsaeng 17 October, 2009 at 20:19

    de la seai,fata! de la seai :>

  25. Ciprian 17 October, 2009 at 20:26

    @yo-yo
    Ai nimerit intr-o grupă numai cu iesence.. ? Ca ai prins un accent de mi se oţeteste tulburelul.

  26. yeonsaeng 17 October, 2009 at 20:33

    @cip
    erau si barladence,da de ele nu m`ating:>
    si ce-am scris eu acolo sus se citeste cu “s” de la.. strutz..ma`ntelegi?

  27. yeonsaeng 17 October, 2009 at 20:34

    @sip
    adeca am nimerit in grupa mica..da`ramane intre noi,asa..

  28. Ciprian 17 October, 2009 at 20:51

    @Yo
    Hmmm :P. Nu-ti inteleg motivele, dar asa.. sa ramana intre noi (psss,apropie urechea: si eu incercam sa nu am tangente cu ele.. biacs 😛 )

  29. yeonsaeng 17 October, 2009 at 20:56

    @cip
    pai nu,ma,ca ti le las tie..d`asta o iau lejer cu ele..ce nu te prinzi si tu ?
    biacs vine de la bianca,nu?

  30. Ciprian 17 October, 2009 at 21:09

    @Yo Haaa? Bianca? Nu cunosc nicio Bianca. Dar imi place numele :)).
    Biacs vine de la nasparlie (care in limbajul barladenilor este antonim la “temelie”)

  31. yeonsaeng 17 October, 2009 at 21:16

    ce de-a fain ca-ti place..ca ma mai cheama si-asa.:)) pe langa ioana si larisa:-j

  32. Ciprian 17 October, 2009 at 21:20

    @Yo..
    Acum exagerezi. Bianca chiar este un nume fain. Dar ca mai ai inca vreo 2-3 prenume… ma lesi??? Pute a flori de la o posta.

  33. yeonsaeng 17 October, 2009 at 21:21

    ma jur!.vrei sa-ti arat buletinu?:D
    n-a vrut preotu sa ma boteze bianca -larisa si mi-a pus ioana…acu` ma crezi?

  34. Ciprian 17 October, 2009 at 21:25

    Na.. atunci esti prima Bianca pe care o cunosc. 🙂
    Ce mai este pe la Iasi, tot vremuri reci? Te-ai lepadat de pacate?
    Iti dai seama ce se bucura Tiranul ca mai comentam si pe aici?

  35. Ciprian 17 October, 2009 at 21:26

    @Julius
    Petreanu de ce nu mai publica pe DC?

  36. yeonsaeng 17 October, 2009 at 21:32

    nuuu..au fost doar vreo 2 zile mai friguroase…in rest,daca te tine poti sa iesi si la tricou..cica

    de bucurie si-a mai tras un strat de fard pe obrajori..blush,pardoooon

  37. yeonsaeng 17 October, 2009 at 21:33

    ai nu zau?:)) ia sa te vad acu ce faci:))

  38. Ciprian 17 October, 2009 at 21:35

    @Yo
    Vorbesti in dodii. 😛
    Porcii sunt la sindicat… Ups, asta nu suna ok, dar intelegi tu…

  39. Ciprian 17 October, 2009 at 21:43

    @Yeeeeeo
    :))

  40. yeonsaeng 17 October, 2009 at 21:48

    @siiiip
    ce ziceai ca avem la sindicat?=)) daca ziceai de magari o mai intorceai cumva..da asaaaa…:))

  41. Ciprian 17 October, 2009 at 21:50

    @YO
    PORCI. PORCI. PORCI. Dar stii ce e amuzant la ei, ca dupa ce se imbata ca porcii incep sa cotcodaceasca. :))

  42. M3bis 17 October, 2009 at 21:59

    @yo şi @cip
    Bre, la noi nu e porci. E galinacee.

  43. yeonsaeng 17 October, 2009 at 22:10

    @cip
    da tu n-ai invatat la scoala ca alea de-s la feminin merita un “a” in coada? si atunci pe mine cum o sa ma cheme?

  44. Ciprian 17 October, 2009 at 22:29

    @M3SS
    La cat se bea pe acolo gainile capata noi personalitati.

  45. Ciprian 17 October, 2009 at 22:50

    @Yoanna
    Doreai sa spun Poarca?:))

  46. yeonsaeng 17 October, 2009 at 23:02

    @cip
    da,ce?e doar una?

  47. Ciprian 17 October, 2009 at 23:08

    @Yo
    Poarca nu e substantiv colectiv?:))

  48. yeonsaeng 17 October, 2009 at 23:11

    @cip
    distributiv,parca

  49. Ciprian 17 October, 2009 at 23:24

    @Yo
    Hai sa lasam declinarile, ca oricum le incurca toti mogulii. Sa ramanem la Sindicat.

  50. yeonsaeng 17 October, 2009 at 23:30

    @cip
    ochei ,pisicel

  51. Ciprian 17 October, 2009 at 23:41

    @Yo
    Am sters.. Stii tu copy paste dincolo :)) Off beutura asta.

  52. yeonsaeng 18 October, 2009 at 00:14

    @cip
    a?

  53. Ciprian 18 October, 2009 at 00:16

    @Yo
    Acum stiu ca nu mai are sens si crede lumea ca m-am tampit.
    Scrisesem un comment pt tine aiurea, care trebuia sa ajunga de fapt in partea cealalta, la sindicat. Nu mai conteaza.

  54. yeonsaeng 18 October, 2009 at 00:20

    @cip
    pune-l si aici…se circula mai usor prin zona..hai,te rog

  55. Ciprian 18 October, 2009 at 00:27

    @Yo
    Ziceam ca e mai romantic, in locuri mai retrase.. daca suntem doar noi doi.

  56. yeonsaeng 18 October, 2009 at 00:31

    @cip
    auuuuuuuuuuuu..mai bine nu ziceai:))( s-auda toti,adica:)) )
    erea sa uit,cu laurinda la mijloc? nici n-o simtim,asa-i de gingasa:))

  57. Ciprian 18 October, 2009 at 00:37

    @Yo
    Nu este nimeni la mijloc.