Evenimentul zilei de ieri

Viaţă de câine: Ivan Pavlov

pavlov114 septembrie
1849 Se naşte savantul rus Ivan Pavlov, laureat al premiului Nobel pentru Medicină. Se pare că a descoperit teoria reflexelor condiţionale observând că, după câţiva ani de căsnicie, nevastă-sa îşi dezvoltase reflexul să-i facă scandal imediat ce intra pe uşă.

Share:

11 comments

  1. SingurEu 14 September, 2009 at 04:26

    De fapt, inventia era a nevestei: l-a prins ca-i curg balele de fiecare data cand vedea una buna.

  2. 4mall 14 September, 2009 at 09:05

    Ei bine, uite un tip care indeplineste doar una dintre conditiile decernarii premiului Nobel: Avea varsta potrivita, dar nu era un total necunoscut…

  3. writeman 14 September, 2009 at 09:24

    conditionale sau conditionate? – ma pregateam sa scriu… si uite ca nu e tocmai corect cum am invatat la scoala. http://ro.wikipedia.org/wiki/Ivan_Pavlov

  4. şi-la-vară-cald 14 September, 2009 at 09:26

    De fapt, premiul trebuia să i-l dea câinelui -care-i mai celebru ca el- dar lui i-a închis gura cu nişte grăunţe de Pedigree. Şi nici pe ălea nu i le dădea la timp. Uneori doar îi suna clopoţelul. Şi-l mai şi punea să dea lăbuţa în semn de mulţumire. Oh, those russians!

  5. Moroi 14 September, 2009 at 11:24

    Şi să nu uităm reflexul “făcăleţ în cap” condiţionat de alcoolemia din sânge a lui Pavlov. Cred că el dormind din ce în ce mai des în beci cu câinele s-a apucat de experimente. Nevastă-sa le aducea la amândoi de mâncare.

  6. http://www.tahemet.blogspot.com/ 14 September, 2009 at 12:25

    De ce eşti răuţ moroi? a început şi doamna ta să îţi inculce astfel de reflexe?

  7. lulu 14 September, 2009 at 14:33

    ….Intr-o zi o oaie a mancat o oaie. Ciobanul si-a luat pusca a plecat in padure si-a venit cu lupul mort ….
    Si aici s-a cam creat puterea obisnuintei: indiferent cine scrie tot julius si=o ia 🙂

  8. Moroi 14 September, 2009 at 16:33

    @Tahemet
    Păi dacă nu aş şti, nu aş povesti. E timpul să mă apuc şi eu de nişte experimente. Dacă Julius a studiat “Cât timp poţi sta pe preşul de la uşă fără mâncare”, mulţumită doamnei mele sunt doctorand în “Cât timp poţi rezista în cadă fără pătură” şi am mai scris cartea “1001 de nopţi … fără sex” .

    Morala După ce am scris cartea aia …alcolemia din sângele meu scădea cu fiecare noapte trecută. Aşa se vindecă omul de reflexul condiţionat de “a bea” . 🙂 Cred că Pavlov …a păţit la fel.

  9. liviu amza(nadie) 14 September, 2009 at 17:54

    vedeti ca rusii au dat oameni cu minte stralucitoare?

  10. ceapa.nova 14 September, 2009 at 20:26

    Aţi văzut că funcţionează : băieţii postează un text pe DC, şi noi mintenaş sărim cu comentariul. Asta seamănă a dresaj deja.

  11. naluka 14 September, 2011 at 18:58

    Si in 1977 s-a nascut sotul meu care a descoperit exact acelasi lucru…