Postul nu e post destul

Soţia lui Dorel

Radu Pircă

Am văzut-o ieri pe viitoarea soţie a lui Dorel. Dorel, muncitorul din reclame, ca să nu existe confuzii (nu ştiu de ce am făcut această precizare, ca şi cum ar mai exista şi Dorel laureatul Nobel sau Dorel exploratorul polar).

Duminică, pe undeva prin zona Pieţei Sudului, un cuplu cu fetiţa de 4-5 ani, la plimbare în faţa blocului, la bătătorul de covoare. Apare şi unchiul copilei, un tip rafinat (îţi dădeai seama imediat după tatuaje). Îşi aprind toţi trei ţigările, un gest firesc atunci când ai ieşit cu copilul la aer. Fetiţa începe să tuşească (cred că era ceva în aerul ăla, probabil E-uri sau radicali liberi). Tuşeşte gros şi tare, parcă a băgat doar mahorcă în toţi cei 5 anişori ai ei. Se vede că strânge şi salivă în fundul gurii (să-mi spuneţi dacă sunt scârbos, da?) “Hai, hai” o încurajează părinţii. Cu un ultim efort, fetiţa îşi adună toată saliva strânsă cu grijă, horcăie un pic şi o scuipă pe jos. “Bravo, fata tatii” zice, evident, taică-su. “Ai văzut”, zice unchiul, “exact ca un om mare”. Părinţii îl aprobă, fericiţi. Trecătorii privesc şi ei admirativ la băltuţa de flegmă de pe trotuar.

Acum, spuneţi sincer: dacă aţi vrea să vă faceţi băiatul muncitor, un vrednic urmaş al lui Dorel, nu i-aţi căuta o fată ca asta de nevastă? Si aţi rezolvat simplu şi cu cadoul de nuntă. Nu, nu cărţi. Cadoul ideal ar fi un lighean mare. Nu de alta, dar chiar şi cel mai bun parchet se umflă dacă scuipi prea des pe el. Si nu intotdeauna ai chef sa te ridici din pat si sa te duci pana la geam cand iti vine sa scuipi.

Share:

19 comments

  1. yogibeer 28 September, 2009 at 11:19

    Incepi saptamana cu scarbosenii…

  2. mama lui andrei 28 September, 2009 at 11:19

    asa zice la cartea de crescut copii sa scoti tot ce ai pe gat cand tusesti… si vroiai sa polueze cu vreun servetel nebiodegradabil?

  3. warlock 28 September, 2009 at 11:28

    Mah … tu te iei de Dorel, icoana noastra??!!!
    http://blog.warlock.ro/2008/11/25/dorel-icoana-nationala/

    Sa stii ca datorita lui am ajuns pe culmile pe care am ajuns in tarisoara asta 😀

  4. Moroi 28 September, 2009 at 11:48

    Aş aştepta-o să o iau eu de nevastă. Dacă Irinel a putut, pot şi eu. Promite de mică să ajungă în paginile tabloidelor sau pe la Morar şi Capatos. Talent nativ, oarecum normal cu aşa Pedigree…

  5. Newsted 28 September, 2009 at 11:48

    “Si nu intotdeauna ai chef sa te ridici din pat si sa te duci pana la geam cand iti vine sa scuipi.”
    Foarte buna asta :))

  6. Florian 28 September, 2009 at 12:26

    Ligheanul se pune în mijlocul camerei, ca să flegmeze la ţintă. Lângă pat se întinde ziarul pe care-şi suflă mucii, iar alături găleata pentru prezervative şi tampoane folosite.
    Staţi, nu mai daţi în mine, că Radu Pircă a-nceput.

  7. sinus 28 September, 2009 at 12:34

    @Florian: Da’ cojile de seminte?!!! Un’ le pune?!!

  8. Florian 28 September, 2009 at 13:38

    @sinus
    Le scuipă cu grijă într-un tampon d’ăla folosit şi pe urmă se şterge cu el la gură, că-i fată cu maniere.

  9. sinus 28 September, 2009 at 14:42

    @Florian: M-a mancat… “m-ai scarpinat”!!! Bleah!!!

  10. N.A. 28 September, 2009 at 16:26

    @Florian – Ce sexi suna!…

  11. ce-apa.nova 28 September, 2009 at 17:06

    O să aibă un caracter flegmatic. …Şi-şi marchează drumul spre civilizaţie, sărăcuţa, să nu se rătăcească la-ntoarcere…

  12. aeerdna 28 September, 2009 at 18:00

    @Florin Care prezervative folosite?! Daca foloseau asa ceva, nu mai erau chiar atat de raspanditi ca acum…

  13. si-la-vara-cald 28 September, 2009 at 18:03

    Scarbosule! 🙁

  14. Bulina Neserioasă 28 September, 2009 at 19:52

    @Florian.

    eeeeewwwwww.
    multumesc pentru pofta de mancare !

  15. Somebody 28 September, 2009 at 20:20

    @Florian: Cum ajung eu anorexica din cauza ta. Mi-ai taiat pofta de mancare pt o sapt.

  16. Florian 28 September, 2009 at 22:02

    @N.A.
    Si nu ţi-am arătat decât o parte infimă din ce pot. Zi ferească Dumnezeu să mă dezlănţui, că vine Sanepidul şi închide blogul.

    @aeerdna
    Explicaţia e că le folosesc de mai multe ori, şi pe faţă şi pe dos.

    @şi la vară cald
    Cu mine vorbeşti, mâţa mea zburlită?

    @Bulina & @Somebody
    Ce să fac, sunt plătit de guvern să găsesc soluţii de scădere a consumului.

  17. liviu amza(nadie) 29 September, 2009 at 22:24

    mai trebuie sa inveti si sa scuipi.ca sint unele situatii……..

  18. m1ha1 2 October, 2009 at 10:36

    pai tocmai de aia au iesit “la aer”
    in casa probabil nu se scuipa 😉
    totusi, sunt putini ca Dorel in romania, iar fetita ar parea norocoasa daca-ar alege-o unul.

  19. GP 4 October, 2009 at 13:29

    coprocult!