Postul nu e post destul

Uite că nu vrem să plătim, domnule Tolontan!

Julius Constantinescu

Pe mine mă amuză soluţiile încercate de trustul Intact ca să mai acopere din gaura GSPTV. Mai an, domnii Tolontan şi Grădinescu se dădeau peste cap să ne convingă să ne abonăm la Digi TV. Vă redau doar ideea principală, că m-au adormit mai repede ca Ioaniţoaia: “Fotbalul este un produs, corect e să plătim pentru el”. Farfurie să vă luaţi voi, mă, pentru că eu am avut şi pot să vă spun doua lucruri: 1. cade semnalul aproape la fiecare ploaie; şi 2. încerc să duc o viaţă cât mai sănătoasă, încă o telecomandă e ultimul lucru care-mi lipseşte de prin casă.

Acum, în week-end cred, le-a mai venit o idee: să taxeze clipurile de pe gsp.ro. Excelentă idee, domnule Tolontan, aţi revoluţionat economia funky! Aţi dus-o deja în zona funny. Pentru un clip cu faze memorabile din meciul Ceahlăul – Internaţional Curtea de Argeş, oferit la o rezoluţie execrabilă şi împănat şi aşa de reclame, vreţi şi bani. Un milion de afişări pe zi nu vă e suficient să faceţi site-ul profitabil? Nu, pe bune, spuneţi-ne de cât aveţi nevoie, promitem să dăm mai multe click-uri. Putem să intrăm cu ip dinamic, vă ajutăm şi cu vizitatorii unici, numai să vă ştim bine.

Un singur lucru nu vreau să fac pentru dumneavoastră, domnule Tolontan: să vă dau bani. În primul rând, pentru că sunt zgârcit şi nu dau bani la cerşetori. Şi pe urmă, sunt şi ranchiunos, îmi amintesc că nu m-aţi întrebat cât sunt dispus să plătesc înainte să licitaţi pentru meciurile din prima ligă. Ştiu, v-aţi dorit mai mult victoria. Foarte bine, acum savuraţi-o!

Share:

57 comments

  1. Uite că nu vrem să plătim, domnule Tolontan! » visurat.ro 17 August, 2009 at 21:01

    […] cât mai sănătoasă, încă o telecomandă e ultimul lucru care-mi lipseşte de prin casă.(more…) De la Julius citire Niciun comentariu X1_AdParams = { ‘pub’ : ‘560302451683403’, ‘site’ : […]

  2. db 17 August, 2009 at 21:09

    Adevarul e ca nu-mi doresc sa fiu in locul lor. Cred ca sunt intr-o gaura financiara de trebuie sa scoata bani si din piatra seaca. Doar ca solutiile alese nu sunt cele mai nimerite. Am vrut sa vad si eu ceva faze dupa etapa a-2-a si am vazut doar comentariile postate: nici unul nu a zis ca ar plati ceva 🙂 😉

  3. http://www.tahemet.blogspot.com/ 17 August, 2009 at 22:19

    Nu mai bine de mine? fac în casă cu tahemeţoiul meu campionat de table , campionat de pescuit, campionat de bălăcit… ce mai dau banii pe prostii?

  4. 4mall 17 August, 2009 at 22:22

    Mama, cata ura!!

  5. unique2 17 August, 2009 at 22:29

    Foarte bine punctat. Ce rost are sa dai fuga la internet cum da gol Craiova sa vezi repede ce tare a fost Costea? Lasa ca il vezi la 8 la sport impreuna cu toate celelalte rezumate.

  6. Aty 17 August, 2009 at 22:44

    De fiecare data cand incerc sa vad un clip pe gsp si uit ca trebuie platit ma enervez si intru pe prosport. S-ar putea ca rezultatele asteptate sa fie exact pe dos…
    Iar cu DigiTv, m-am dus din prima zi sa ma abonez si am aflat cu fericire ca este si o sa fie in grila mea de programe, deci cei abonati la RCS RDS nu trebuie sa plateasca in plus. Nu de alta, dar am blestemat Boom Sport One pana am vazut ca da faliment (Multumesc, Doamne!) ca nu puteam sa vad si eu un meci din Spania, Italia, Germania etc.

  7. andrei 17 August, 2009 at 22:44

    ca sa nu mai vorbim despre ygsp, sau cum se mai cheama revista aia a lor, alta “manarie” manageriala ca sa atraga si “p’aia tineri” doar doar mai iese un ban.

  8. Daily Cotcodac »  Concursul etapei 17 August, 2009 at 23:20

    […] participa la concursul de astazi, tot ce trebuie sa faceti este sa postati un comentariu la textul Uite că nu vrem să plătim, domnule Tolontan! . Castigatorul va primi tricoul scriitorului sau favorit, cu conditia sa fie unul dintre astia. In […]

  9. Cipriniu 17 August, 2009 at 23:32

    Poate ar trebui sa mizeze pe transmisiuni mai de interes: o partida de vasle intre un vasluian si o baba frivola, saritura caprei batrane, babschet, footbab, tenis la 80 de ani, live-uri de pe imasuri cu adunatul oilor, intreceri de caini si cobai, partidele de vanatoare ale lui Nastase.

  10. sor'sa (lu' Arsulici) 17 August, 2009 at 23:45

    No vezi ce rău e? Te-ai zgârcit la berile-alea ce trebuiau predate la intrare la meci la mine 😀 Că deh, dacă nu-mi mai eşti rudă de gradu’ I, trebuie să plăteşti la fel ca gloata. 🙂

  11. cosanzeana 17 August, 2009 at 23:51

    Eu nu ma mai uit la fotbal romanesc de cativa ani deoarece ma enervam aproape la fiecare etapa. Cum sa platesti ca sa vezi fotbalul de toata jena practicat de echipele romanesti, inclusiv de nationala Romaniei? Poate ei ar trebui sa ma plateasca pe mine, sa-mi dea spor de stres. Pai ce, sa albesc prematur, sa ma imbolnavesc de nervi si de inima, si tot eu sa dau bani? Prefer sa ma uit de cateva ori pe an la meciuri disputate de echipe adevarate (FC Barcelona, Liverpool, + multe altele).
    P.S. Pe Becali il urasc cel mai mult; daca te uiti in dictionar, la cancer e trecut ca sinonim Becali.

  12. eftimie 18 August, 2009 at 00:12

    Vor bani de la noi că nu au tupeul să dea în judecată LPF-ul pentru că i-a tras în piept când a fost vorba să cumpere drepturi de televizare la meciuri. Care-i ăla citov la cap care are tupeul să depună jurământ în faţa lui Dumnezeu şi a Justiţiei că, de exemplu, Ceahlăul-Oţelul, din etapa a doua, a fost, într-adevăr, un meci de fotbal.

    Eu aş fi cerut banii înapoi.

  13. Newsted 18 August, 2009 at 01:16

    Pai din banii aia GSP trebuie sa le mai dea si baietilor de cartier imbatraniti prematur. Doar d-asta le-a promovat ultimul album cu piese dintre anii 1995-2005 ( asa scrie pe el bre, nici macar nu l-am scos din tipla ) :))
    Julius, meciurile Craiovei se pot vedea foarte usor pe internet. Eu le urmaream fara probleme dintr-un varf de munte de prin Franta , avand un semnal wireless destul de slab. Daca ai nevoie te ajut cu linkuri :))

  14. unmihai 18 August, 2009 at 01:19

    ca tot veni vorba de cerstatori..nu vreau domle sa postez nici un comentariu pen’ ca :
    unu: – mi se falfaie de tolontan
    – mi se falfaie de folbalisti
    – sunt insurat
    – sunt beat
    Asa!
    si mi se falfaie

  15. Arsulici 18 August, 2009 at 03:14

    Nu domnule Tolontan, nu vreau sa-ti dau nici un ban… Dimpotriva, ar trebui sa ne platesti tu pe noi ca-ti acceptam programul insipid in grila 😀

    @sor’mea
    Serios? trebuie predate berile la intrare? cum anume trebuie predate? inainte de a fi baute, sau dupa ce sint baute si “prelucrate”? 😀
    Lumineaza-ma, surioara, lumineaza-ma precum razele farului din alexandria (de farul constanta mi se rupe), caci n-am mai fost pe un stadion de vreo 15 ani, la un meci U Cluj – UTA, in care galeriile strigau “lupta steaua – mu** rapid” ca deja nu mai stiam nici eu ce meci e 😀
    Eh, ce vremuri… U Cluj avea si echipa, si stadion (ca acu le-a demolat pe ambele), iar batrina doamna era inca relativ respectabila si nu era facuta posta prin diviziile B si C 😀

  16. lx 18 August, 2009 at 07:35

    Ce sa spun, de parca nu ar intra lumea pe site-ul ala doar pentru pozele cu gagici pe teren… cui ii pasa de fotbal, atat timp cat mingile stau mai bine la piept?

  17. 4mall 18 August, 2009 at 09:09

    @Arsulici: Cum sa ti se rupa ma, de faru’?? Esti penalizat cu 3 etape de felicitari mincinoase!

  18. macanta 18 August, 2009 at 09:17

    am aparut!am ratat defilarea,sansa de a avea in mendeleev un element cu numele meu,macar aici sa prind un tricou:)da nici aici nu e prea simplu;pai de dat bani,oricum nu dau si romanii au chiar o treaba cu banii,sufera de sindromul salteaua de la banca:)toti au rate,nimeni n-are bani.logic,nimeni n-are cum sa plateasca,toti suntem recalcitranti,toti vrem totul moca.
    dar problema mea e cine e tolontan asta?ca de platit nu platesc nici ce ar trebui:)
    din celelalte comentarii am inteles ca are legatura cu fotbalul asa ca nici nu ma intreseaza cine e tontan.
    (: risc sa pierd tricoul,mintea mea scormoneste sa gaseasca ceva destept de zis despre mototolan asta,sa am si eu o sansa la ceva moca
    o sa stau la coltul strazii si cum posteaza cineva ,cum ii dau 2 contre,poate asa reusesc sa ies in fata,sa fug si sa prind tricoul castigator 😀

  19. Andrei 18 August, 2009 at 10:15

    Poate se aboneaza d-na Ridzi la GSP TV

  20. AA 18 August, 2009 at 10:39

    Domnule Tolontan, eu sunt de acord sa ma abonez la Digi daca si numai daca ii sparge cineva fatza lu’ Vochin. Pe langa glumitele lui de S.M.A., CAP, si-a mai si facut un obicei de-a pronunta diferit numele jucatorilor de la an la an. Anul trecut N’doye era ÎnDoie acum e ÎnDoi, Moti era anul trecut Moţii acum e Moţi si aşa mai departe.

    Domnule Vochin, prietene, sper să se insinueze cineva in spatele tau şi să-ţi fută un pumn filtrant in mufă, poate aşa vei invata să zici golghetăr si nu golgetăr.

  21. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:09

    eu zic sa difuzam meciurile pe animal planet, ca cine se-aseamana se aduna.

  22. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:11

    domnule tolontan, fotbalul e un produs. dar atunci cand el e expirat, nu se mai pune in vanzare. cand e aproape de expirare, se pune in vanzare al oferta 1+1 gratis. cand e de categorie inferioara, se pune jos la raft, la cel mai mic pret.

  23. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:12

    draga tolo, noroc cu aia de la digi ca o cumparat meciuri din spania, anglia si germania, ca doar asa ce o sa mai prinda niste abonati. nu cred ca lumea se aboneaza pt apulum alba-iulia – poli iasi.

  24. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:13

    alo, gradinescule, daca ne spui cu cine se inrudesc aia de la digi, asa cum ne spui toata spita neamului unui jucator pe care il mai cauti tu pe google, jur ca ma abonez. macar pe perioada lunilor gratuite.

  25. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:14

    draga tolo, iti scriu din nou, ca eu chiar imi doresc victoria in etapa asta de cotcodacit. eu zic ca primul episod dintr-o viitoare ancheta sa-l dati pe gsp si al doilea pe digi. asa, poate-poate atrageti si alt target.

  26. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:15

    mai am o idee si, deci, inca un comentariu si, deci, inca o ocazie de a inscrie si, deci, inca o ocazie de a schimba tricoul la final de meci cu unu’ din scriitorii aia de isi dau cartile pe gratis in gospodaria astora. aaaaa? am uitat ideea…

  27. cronos 18 August, 2009 at 11:16

    Eeesti rautacios

  28. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:17

    aaaaa! da! la 11, sa-l treci pe ala de smiley tv mai incolo in grila si sa faci tu o emisiune. ceva in genul lu’ badea, da’ cu teme sportive. sa o difuzezi pana la pauza pe gsp si dupa, pe digi. si sa te iei in gura, crampoane si flegme cu badea.

  29. ovidiusss 18 August, 2009 at 11:20

    ok. hai ca am tras la poarta asta de am facut intindere… daca nici acum nu castig cartea, degeaba m-am facut fotbalist-intelectual. am alergat mai mult ca banel, parca vad ca iau ca el numa’ laude la sfarsit, dar omu’ meciului o sa fie altu’… si daca azi nu castig cartea, nu mai am nicio sansa. ca merg in concediu. in bulgaria. si n-am tastatura chirilica sa scriu comentarii de acolo.

  30. Bogdan 18 August, 2009 at 11:22

    Io nu vreu dom’le sa platesc… ci sa platesc? Aista nu-i folbal, dom’le, ii bataie di joc… Las’ca ti fac io pi tini!!!

  31. Florian 18 August, 2009 at 11:34

    Tolo ca Tolo, da motanul? De coada motanului nu zice nimeni nimic?

    @unmihai
    Ai fost de milioane.

  32. gigi_branza 18 August, 2009 at 11:43

    eu cred ca mai e doar un pas in alergatura dupa parale pana cand tolo o sa prezinte stirile sportive in sanii goi, pe site, contra cost

  33. macanta 18 August, 2009 at 11:44

    nu platesc ca nu-l cunosc,nu-l cunosc ca nu e cunoscut.
    daca nu e cunoscut nu e important sau nu a facut panarama si caterinca prin televiziuni.daca nu a facut nimic din toate astea nu are idei.
    daca nu are idei nu are succes.
    daca nu are succes nu intereseaza pe nimeni.
    .(punct)

  34. slyfire 18 August, 2009 at 11:47

    Oricum Tolo si gsp nu o sa mai faca multi purici dupa ce rds o sa scoata digi si ii sare din schema asa ca incearca si el sa mulga cat mai poate.

  35. Florian 18 August, 2009 at 12:28

    @tahemet
    Te-ai oprit la timp din enumerarea campionatelor la domiciliu, că cine ştie ce secrete de cuplu mai aflam.

  36. kuktoos 18 August, 2009 at 12:41

    Pai lui Tolo o sa-i plateasca fanii sai PD-L-isti !
    Ritzi , Udrea , etc.
    Cum o sa io plateasca ramine de vazut.
    Oricum , avind in vedere ca femeile sint mai razbunatoare decit barbatii ….

  37. Florian 18 August, 2009 at 12:42

    @Cipriniu
    In Vaslui n-ai să găseşti picior de babă frivolă, toate-s cucernice. Numai că, din neatenţie, în loc să stea la rând la spovedanie, se aşează la coada pentru violuri.

  38. Florian 18 August, 2009 at 12:50

    @ovidiusss
    Păi ştii ce-o să zică Julius? La ce i-o trebui ăstuia carte în Bulgaria, asta o să zică. Cine te-o fi pus să te dai de gol?

  39. Florian 18 August, 2009 at 12:53

    @gigi-branza
    Aceeaşi strategie o aşteptăm şi noi pe DC, dar cu Vivi în locul lui Tolo.

  40. Florian 18 August, 2009 at 13:02

    @kuktoos
    Umblă bârfa-n sat că Ridzi n-ar mai fi fan Tolo. Aşa-s femeile, nestatornice. Sunt şi pe aici câteva care mi-au rănit sentimentele, lăsându-mă sedus şi abandonat.

  41. Ciprian 18 August, 2009 at 13:05

    Cine nu si-ar dori cu Vivi? :)) Poate doar fanaticii vasluieni violatori de octogenare virgine, dar nu cred.

  42. ver_bep 18 August, 2009 at 13:10

    Am auzit de tolontan, dar vag. Nu stiu exact cine este, cu ce se ocupa si de ce. Stiu doar ca vreau o carte, si desi incerc de o saptamana, nu merge nimic. N-am simtul umorului, nu sunt vreo intelectuala si nici macar o ironie fina nu-mi iese. Fie-va mila, vreau sa citesc si eu o carte draguta si pana ma angajez voi imi sunteti singura speranta.

  43. Arsulici 18 August, 2009 at 13:16

    @4mall
    Vai, scuze, maestre, mii te scuze. Dar sa stii ca de Faru le mai pasa doar suporterilor, ca atrenorul si jucatorii parca-s dusi cu pluta 🙂

  44. macanta 18 August, 2009 at 13:22

    moto-tol-on-tan-k
    tank mototolit,cine are da bani pe asa ceva?

    ver_bep,vrei o carte?lasa cartea fata,exprima-te:)crezi ca pe mine cine ma corecteaza ca n-ar fi bine?ca doar nu e vreun manual de postari pe undeva:)

  45. Stefu 18 August, 2009 at 13:31

    Eu continui sa ma minunez de cata prostie e in tara asta, stiati ca … in prima saptamana au avut 700 de abonari… cel putin asa zic ei! Cum 700 mah???
    Cat de prost sa fii sa dai minim 2 euro ca sa vezi un filmulet de 3 minute, pe Ioanitoaia si restul sleahtei pupandu-l in partile moi pe Becali si un meci care e dat in direct si moca pe Antena1??? Va spun eu, foooooarte prost!
    Bunicu’ avea o vorba: “Prost nu e cine cere, e ala care da!”

  46. ver_bep 18 August, 2009 at 14:07

    @macanta nu exista manual de postari, huh? pariu pe cat vrei ca julius il are sub tastatura si cui zice cuvintele magice, hop ii da si cartea? oricum iar am fost penibila, ca azi nici macar nu e carte, se da un tricou…

  47. macanta 18 August, 2009 at 14:13

    crezi? 🙂 mai degraba el posteaza -el ia premiul:)cu diferite identitati,cred ca are baxuri intregi pregatite pentru a le vinde la anu’ pe litoral:)

  48. N.A. 18 August, 2009 at 14:14

    De, umbla o vorba prin popor ca nu e prost cine cere, e prost cine da.. Mai ales daca le gasesti mai spre moca prin alte parti.

  49. Stefu 18 August, 2009 at 14:23

    Draga (s)Tolo…

    Ppacat de el ca ziarist ca totusi are momente cand scrie binisor…

  50. Miorlaupufos 18 August, 2009 at 14:33

    Dle Tolontan, eu nu dau nici un ban pentru serviciul dumneavoastra. Asta pentru ca toata suma pe care o am in cap pentru asemenea donatii se va duce catre Mutu. Prefer sa sponsorizez direct produsul ( fotbalul ) si nu serviciul pe care il faceti dumneavoastra. Macar baiatul ala a demonstrat ca stie ce sa faca, de banii aia sint sigura ca o sa-si mai ia neste prafuri sa hambaleasca pe banca de rezerve.

  51. un ohm 18 August, 2009 at 15:06

    Uite ca nu vreau sa platesc, domnule Tolontan! Si stiti de ce, domnule Tolontan? Pai pentru ca nu ma intereseaza fotbalul dumneavoastra, nici gesepeul, nici nimic din ce faceti dumneavoastra in timpul liber si nu numai, domnule Tolontan! Si mai stiti ce? Nici macar nu stiu cine sunteti, domnule Tolontan! Dar stiu stiu sigur ca vreau cartea de la domnul Julius, domnule Tolontan! Vedeti cat de zgarciob este, domnule Tolontan! Imparte sincere felicitari in stanga si-n dreapta Arsuliciului, ii da toata biblioteca domnului Florian, si nici macar nu vrea sa va plateasca ,domnule Tolontan! No, aci ii o mare conspiratie! Am trecut cotcodacimea si in lista primelor 10 bloguri citite de om, domnule Tolontan, d-asta zic ca astept cartea! Sau macar niste sincere felicitari. Sa traim bine!

  52. petronia 18 August, 2009 at 16:42

    Eu zic sa-l insuram pe Tolo cu Elena Udrea (Cocosul e de mult facut rasol) si scapam de amandoi: aia moare de plictiseala fara sa intre in prelungiri si vajnicul jurnalist sportiv / jurnalist de investigatii / ce i-o mai trece prin minte ca e, Doamne apara si pazeste, ca ego-urile unora sunt contondente, se joaca frumos in curtea lui ca nu mai moare de foame. Howgh!

  53. oake 18 August, 2009 at 16:52

    Eu n-am vrut sa ma abonez la DigiTV, dar domnii de la RCS mi-au adus un receiver digi pe post de decodor HBO si Cinemax, la acelasi pret ca la tv analogic. Cu toate acestea ma uit destul de rar la Digisport, si numai la campionatele straine, care au inceput de-o saptamana. Ce vreau sa spun e ca, exceptand faptul ca Tolontan face reclama lui DigiTV, merita il ai numai si numai calitatii imaginii, net superioara imaginii analogice. In rest, nu va obliga nimeni sa va uitati la un campionat de kko (cel romanesc)

  54. cyan 18 August, 2009 at 17:00

    Tolontan am auzit ca fura idei fara nerusinare de la unu Julius de la GDC(Gazeta Daily Cotcodac) care posteaza la Concursul etapei ca trebuie sa comentezi la aici si astfel isi dubleaza traficul 🙂

  55. şi-la-vară-cald 18 August, 2009 at 20:51

    1. Ce este VSP TV?
    2. Ce este un “tolontan”?
    3. Ce este “fotbal românesc”?

  56. dorinho 18 August, 2009 at 22:04

    Tocmai acu ti-ai gasit sa faci reclama negativa Intactului cand te-ai pus bine cu mogulul? Sau te pomeni ca a refuzat oferta de a scrie pt DC ?!

  57. Alin 19 August, 2009 at 08:01

    haideti, ma, nu fiti rai, puneti si voi acolo ca sa sustinem fotbalul romanesc, nu vedeti ca nu mai are saracu becali bani?? ….offf…de oameni…n-ai cu cine…