Postul nu e post destul

Şcoala auto de bune maniere

Julius Constantinescu

Pe la piaţa Sălăjan, calc acceleraţia, să mai prind verdele. De pe trotuarul din dreapta ţîşneşte un tip decis să prindă tramvaiul – plonjează în stradă pe roşu, ţopăie printre maşini, se sprijină cu mîna de o capotă şi reuşeşte să se strecoare printre uşile tramvaiului în ultima clipă. În faţa mea, o Dacie cu “Şcoala” frînează brusc – din fericire, îl văzusem pe tip încă de cînd îşi lua avînt, aşa că am oprit la timp. Între timp, se pune roşu pentru maşini.

Ca să nu stau după maşina cu şcoala, trec pe banda din dreapta ei, exact la timp ca să îl aud pe instructor urlînd: “Idiotu’ dracului! Dacă se suia ăla din spatele tău pe tine?”. După care dă drumul unui set de înjurături care ar face cinste oricărui medic legist. Apoi se linişteşte, scoate capul pe geam şi mă întreabă colegial, ca de la conducător auto la conducător auto, arătîndu-mi-l cu capul pe elev: “Este că l-ai lua la bătaie?”. Îi explic colegului că nu l-aş lua la bătaie şi că a procedat corect frînînd, iar dacă l-aş fi lovit în spate eu eram de vină. Instructorul se uită cu scîrbă la mine – aşa, cam cum se uită mardeiaşul clasei la tocilari -, îmi întoarce spatele şi continuă să-l adape pe elev de la izvorul înţelepciunii sale rutiere: “Băăă, dacă fraierul e pe roşu, l-ai luat pe capotă, nu stai la discuţie. Să se uite în p… lui pe unde umblă, nu frînezi ca boul, să intre unul în spatele tău. Bă, e clar?”. Elevul zice mersi că nu-şi fură una şi dă din cap mecanic.

Se pune verde. Scot capul pe geam şi urlu din mers: “Bă, nu-l asculta pe retardatul ăsta. Pui frînă, că dacă te loveşte vreunul din spate nu eşti tu de vină”. După care îi dau blană, pentru că nu vreau să asist la lecţia în care instructorul auto îl învaţă pe elev că, în caz că te face cineva “retardat”, pui mîna pe bîta de baseball de sub scaun şi te dai jos la el.

Publicat in ziarul 7 plus

Share:

23 comments

  1. yogibeer 3 June, 2009 at 20:23

    Sper ca ai masina buna, ca altfel ti-o furi…

  2. Bogdan 3 June, 2009 at 20:51

    Nu stiu cum se face scoala la bucuresti, dar la brasov este ok! eu chiar acum fac scoala de soferi, si instructorul meu mereu incearca sa imi explice ce este bine si rau, fara a injura and stuff!

    Dar sunt si oameni d’astia!

  3. Oly 3 June, 2009 at 20:59

    Julius, taica, ai avut tu ghinion, atat. Aia nu era masina de scoala de soferi. Era masina de scoala vietii, specializarea sofat in Bucuresti, promotia viitori donatori de organe 2009.

  4. newsted 3 June, 2009 at 21:32

    Si cand te gandesti ca baiatul ala cu capul in pamant il platea pe urlator ca sa urle la el si sa-l invete toti dracii de tampenii…

  5. lau 3 June, 2009 at 22:19

    a patit-o si al meu iubit.a facut scoala de soferi prima data cu un retardat de instructor care l-a invatat totul pe dos si a dat examenul de vreo 5 ori pana sa se prinda ca ceva pute.si-a schimbat scoala si a prins un instructot care i-a zis din prima sa nu-si faca griji,sa-si asculte instinctele pentru ca are sofatul in sange.asa a facut si a luat din prima.din cauza unora ca asta din povestea ta avem soferi tampiti pe sosele.sad.

  6. cKy 3 June, 2009 at 23:38

    =))))))))Da imi place modul in care povestesti.Sunt taximetrist in Galati si o faza de gen am patit si eu.Tot ceva de genul,unu se grabea sa urce in autobuz,si trece printr-un scoar de flori prin tiglina 1,eu rulam cu ceva viteza dar i-am citit intentia decand era pe contrasens,iese dintre flori direct la un “greu” deasta cu BMW din 2000,pune ala frana,pac si eu cu scartait de roti in spatele lui,virez stanga,oleaca dreapta si ma redresez.Trage ruptu pe dreapta si da sa se urce dupa ala in autobuz.Pleaca autobuzul si se urca repede la volan,trage langa mine si imi zice “Hai dupa autobuz,tu blochezi autobuzul si eu ii rup fata” eu ii raspund amuzat “Da’l frate in rahat,daca e idiot” el”Nu ma ca daca imi buseai BMW’u ce eu platesc pentru toti idiotii?” eu”Nu ma ca eram eu de vina,nu am condus prudent,distanta etc” el “Si ce ma pentru ala dadeai bani?”eu “Si ce vreiai sa il omor?Dal dracu”.Am plecat usor amuzat de supararea lu ala,el a plecat in tromba spre autobuz,ce a facut mai departe numai stiu.Dar daca ar fi sa cobor la fiecare idiot din trafic la fiecare zi de munca as ajunge la nebuni.Mai trebuie sa lasi si de la tine,cel putin cand sunt cu taxiul nu prea ma enervez,is obisnuit.Cand sunt cu masina mea parca ma enervez putin.Mai mult!

  7. Robintel 4 June, 2009 at 00:50

    :)) Lecţia cu bâta de baseball n-am făcut-o. iar aia cu frâna bruscă a fost aşa: pui frână brusc, eşti papagal bun de plată, vezi în regulament. Te ia unul din spate, e de vină. Te înjură unul? Lasă, că ăştia vitejii se curăţă singuri! :))

  8. yogibeer 4 June, 2009 at 00:51

    Cred ca ar trebui ca amadoi sa mai faceti cate o scoala…

  9. toader 4 June, 2009 at 12:47

    avea numar de alba?

  10. 4mall 4 June, 2009 at 13:45

    Tocmai ce v-am explicat ca daca vine unu cu o bata in mana, nu inseamna neaparat ca vrea sa va bata, ci poate vine sa v-o ofere! De ce sunteti pesimisti cu totii?

  11. valyum 4 June, 2009 at 17:35

    @4mall, sigur ca da…….

    ti-o ofera, dar infipta bine…..

  12. kuktoos 4 June, 2009 at 18:30

    imaginatzi-va tabloul :
    dacie , in dreapta , instructoru’ sprijinit pe jumatate de usa nu de scaun , asa rotit la 45 de grade spre “elev”.
    La volan elevul , 2 metri , 140 kile ,cocoshat deasupra volanului.
    Frina brusca , urmata de cap in geam din partea instructorului .
    Injuraturi din partea instructorului, intre care si una in care era pomenita mama “elevului”.
    Dos de palma , cu urmari hemoragice nazale la instructor!
    Remarca elevului : de mama sa nu te legi bai -ula !
    Noi ceilalti 2 elevi : DELIRRRR !

  13. bogho 4 June, 2009 at 19:34

    Eu am schimbat 3 instructori auto in cursul scolii de soferi. Chit ca fiecare dintre ei aveau si bile negre, dar de la fiecare am avut cate ceva de invatat.

  14. chris 4 June, 2009 at 20:47

    Instructorii auto ar trebui ca in fiecare an sa fie evaluati psihologic. Din pacate, cred ca putini sunt acei instructori buni. Eu am renuntat la scoala de sofat taman din cauza unui retardat de instructor care nu stia decat sa urle si spunea de fiecare data: Nu simti masina! Nu esti in stare sa sofezi! Asa ca… toti cei care detineti permis sau inca faceti scoala, spuneti ce instructor ati avut, cum s-a comportat! Sa stim pe cine sa alegem si de cine sa ne ferim!

  15. db 4 June, 2009 at 21:19

    La voi, acolo, e cu totul si cu totul altceva … Ar trebui sa va faceti Republica Mitica Bucuresti si sa ne lasati in pace … 😛 (clar, Jul, cu atitudinea ta ai fi expulzat in maxim 2 saptamani 😀 )

  16. victor 4 June, 2009 at 21:49

    Cateodata a avea bune maniere e mai important decat a stii sa conduci.

  17. writeman 5 June, 2009 at 10:04

    uite ma, eu ii injuram pe aia care fac tot felul de figuri cretine in trafic si cand colo – nu e vina lor, e vina unor capiati de instructori! Dumnezeu sa-i ierte…

  18. pedede 5 June, 2009 at 14:31

    @db: daca n-as fi in toane bune ti-as spune ca esti cam bou. Insa fiindca sunt, nu-ti spun 🙂 Iti spun doar ca bucuresteni de mai mult de o generatie nu prea sunt, in schimb sunt enorm multi provinciali veniti in Bucuresti pentru ca se castiga mai bine. Ce dracu ma nu nu-i de ajuns ca si-asa suntem cam cea mai prapadita tara de pe continentul asta, acu’ trebuie sa ne mai si mancam intre noi…

  19. pedede 5 June, 2009 at 15:10

    @db: scuze pt tonul folosit mai sus. Asta e o revista online ce aduce buna dispozitie, e urat cum am comentat. Ultima idee ramane, totusi.

    si on topic: DA, instructorii is cei mai periculosi “soferi”. Burtosul meu de o tona era sa se ia la bataie cu alt burtos pe niste stradute. Cica din cauza mea – eu ma amuzam, am gresit?!

  20. bogho 5 June, 2009 at 20:05

    http://www.youtube.com/watch?v=hZpUP9j7Jhk

  21. apollo 24 September, 2009 at 14:39

    daca era la salajan si avea vocabularul asta, il stiu pe instructor, am facut si eu cu el…e genial omu’, la fiecare ora imi zicea sa dau peste pietoni daca e rosu pt ei…

  22. JULIUS 24 September, 2009 at 14:40

    @apollo: si dai? 😀

  23. apollo 24 September, 2009 at 15:30

    Nu am dat inca sala, dar nu o sa-l ascult. Omul e un idiot. Imi pare rau ca fac orele cu el. E exact genul ala de om: smecheras, zice poate sa faca rost de orice(traseul, “fetitze”, chiar si iarba… ) si care incontinuu incearca sa ti-o traga, cu orice…Deh, e si el roman…