Postul nu e post destul

Noi, cei din linia de fund

Julius Constantinescu

Într-unul dintre cele mai cumplite coşmaruri care îmi tulbură nopţile, sunt portarul Universităţii. Nici nu pun bine capul pe pernă şi visez că linia Dănănae – Stoica – Găman, considerată drept inexpugnabilă înaintea partidei, cedează încă de la primele asalturi ale duşmanului. Prin spărturile imense năvălesc în careul de şaişpe fotbalişti inamici, în timp ce alţii, care vin în urma lor, îi înconjoară la mijlocul terenului pe vitejii alb-albaştri care luptă în jurul lui Florin Costea.
Pe flancuri, duşmanul atacă cu sălbăticie, împingându-l înapoi pe Rose, care apără eroic linia careului de şaişpe. Încerc să-mi întăresc careul mic, astupând spărturile cu pietre, trunchiuri de copaci şi trupurile fundaşilor noştri răpuşi de ploaia de centrări şi şuturi de la distanţă.
Duşmanul atacă în valuri, şi nu aud decât icnetele mercenarilor australieni care resping, în faţa mea, loviturile libere. Un balon îmi şuieră pe la ureche, şi în momentul următor se aude clar, în tot acest vacarm, urletul de durere al antrenorului.
Universitatea se apără cu ultimele puteri, sperând să poată ţine piept inamicului până la pauză. Fotbaliştii adverşi sunt însă pe ziduri; imediat ce fundaşii noştri reuşesc să-l doboare pe unul, în locul lui apar alţi cinci.
Un călăreţ se apropie de ziduri, purtând în vârful suliţei capul lui Prepeliţă. Duşmanul izbucneşte în urale; sunt înconjurat de un morman de trupuri îmbrăcate în alb şi albastru şi nu mai am nici o scăpare. Fanionul inamic flutură acum pe zidurile careului meu de şase.
Mă ridic dintr-o baltă de sânge şi, cu ultimele puteri, mai reuşesc să zic: “Să-i spuneţi lui Mititelu că noi am căzut pentru el până la unul”.

Share:

21 comments

  1. Arsulici 20 June, 2009 at 23:20

    Aoleu, si pentru mine ar fi un cosmar sa aperi tu poarta Stiintei!

  2. iahu 20 June, 2009 at 23:41

    e prea mult

  3. Arsulici 20 June, 2009 at 23:42

    Julica, sper ca nu tu ai fost in poarta la meciul cu Vasluiul, ca te maninc de viu!

  4. mihai 21 June, 2009 at 00:33

    Dar vad ca in ultimul timp tot visezi. Sa fie legat de cartea pe care o dai cadou?

  5. daniel v. 21 June, 2009 at 01:17

    eu am cosmaruri cu liberalii care se sinucid

    Norica, Stavarache si altii au facut praf PNL Neamt
    http://vinca-vestea-neamt.blogspot.com/2009/06/norica-stavarache-si-altii-au-facut.html

  6. tinky 21 June, 2009 at 01:19

    si tu erai la meci sau la un asediu de cetate?

  7. TRX 21 June, 2009 at 02:34

    :)) Ai incercat sa pui mai putin in ala de “Noapte buna” ? Ia vezi, poate inceteaza 😛

  8. simi 21 June, 2009 at 05:04

    eu n-am nimic de spus dar e 5 dimineata si am simtit nevoia sa las un comment

  9. XaeL 21 June, 2009 at 05:15

    intre timp s-a facut 05:15

  10. sor'sa 21 June, 2009 at 05:18

    veniţi de la băute, nemernicilor? 😀

  11. CID 21 June, 2009 at 09:00

    Bestial !!! Acum inteleg de ce se omoara intre ei suporterii pe stadioane !!!

  12. cyan 21 June, 2009 at 11:30

    the last stand ;))

  13. Ferdinand 21 June, 2009 at 12:08

    Esti plin de vise in ultima perioada.
    Sa inteleg ca premiul freudian nu e intamplator?

  14. Arsulici 21 June, 2009 at 15:43

    @sor’sa
    Dar tu, cu ce ocazie esti asa matinala? Ai profitat ca Julica doarme si ai fost cumva sa cauti unde-si tine biblioteca? 🙂

  15. 4mall 21 June, 2009 at 17:36

    @Arsulici: Avand in vedere ca nu ti-a raspuns pana acum, cred ca deja a gasit-o…

  16. Ferdinand 21 June, 2009 at 22:49

    @Arsulici: Doar la ora aia a prins liber calculatorul…

  17. toader 21 June, 2009 at 23:43

    m-ai facut sa rad ca nebunu’. nemernicule, recunoaste ca esti intelectual.

  18. sor'sa 22 June, 2009 at 10:46

    @Arsulici & co: Am intrat după o noapte de împlinire sufletească prin muncă 😉 Ieri am dormit. Abia azi beau 😀

  19. db 22 June, 2009 at 11:41

    Tre’ sa recunosti ca la Dinamo in poarta ti-ar fi fost mult mai usor si mai bine. Mai dadea Tamas o bere, mai sarea Moti c-un vin … trai, neneaca … trebuia doar la sfarsit sa fugi de spectatori … 🙂

  20. Marian 23 June, 2009 at 15:10

    Salut,
    Stiu ca este vechi/adaptat, dar ma gindesc sa iti imbunatatesc ziua:

    Un fan oltean, un fan stelist si unul dinamovist fiind intr-o tara musulmana sunt prinsi bind o sticla de Jack Daniels, sunt arestati si aruncati in inchisoare pina la stabilirea pedepsei. In fine vine ziua judecatii, sunt adusi in fata molahului care le arata bunavointa, condamnandu-i la doar 30 de lovituri de bici dupa care vor fi liberi sa plece. Ba mai mult spre norocul lor in ziua respectiva era o mare sarbatoare musulmana, asa ca molahul ii da fiecaruia voie sa ceara ceva inainte de a fi biciuiti.
    Primul care urmeaza a fi biciuit este stelistul, care dupa ce se gindeste putin zice: “legati-mi o perna in spate”. I se leaga perna, dar nu rezista decit la primele 10 lovituri dupa care se rupe, asa ca tot trebuie sa sufere celelalte 20 lovituri inainte de a fi dus pe brate singerind si plingind.
    Urmatorul este dinamovistul, care zice: “legati-mi 2 perne in spate”. Dar nici macar cele 2 perne nu pot sa reziste decit la 15 lovituri, trebuind sa le sufere ca si stelistul pe celelalte.
    Ultimul care trebuia biciuit era fanul craiovean, dar inainte de a-si spune dorinta, molahul ii zice: “Esti fanul celei mai frumoase echipe din tara ta, cu cei mai loiali si pasionali suporteri, asa ca poti avea 2 dorinte!”. Auzind asta oltenul spune: “Multumesc pentru bunatatea pe care mi-o arati si drept recunostinta, vreau 100 de lovituri de bici in loc de cele 30.”
    “Nu numai ca esti un om de onoare esti si foarte curajos” ii spune molahul, privindu-l cu respect. “Daca 100 de lovituri sunt ceea ce doresti, atunci 100 de lovituri vor fi. Acum ai dreptul la cea de-a doua dorinta,deci care este?”
    “Va rog legati-l pe dinamovist in spatele meu”

  21. Marian 23 June, 2009 at 15:25

    Revin:
    Un stelist se intoarce acasa de la meci, imbracat in culorile clubului.Pe drum i se face sete si intra in primul bar pe care il intalneste in cale ca imediat sa vada in jurul lui numai alb-albastru. Intrase intr-un bar al suporterilor Stiintei. In jur se asterne o liniste de mormant. Barmanul il invita mai aproape si ii spune:
    “Noi aici le dam dreptul stelistilor sa dea cu zarul. Daca dai de la unu la cinci, te omoram.”
    “Si daca dau sase?”, raspunde stelistul.
    “Atunci ai dreptul sa mai dai odata cu zarul