Postul nu e post destul

It’s raining, maaan!

Adrian Călăraşu

Iar m-a prins ploaia încălţat în velur.
Nu ştiu de ce mă mai mir, e deja regulă…
Ce incantaţii, ce dansu’ ploii, ce rachete anti-grindină, ce acatiste? Nu vă mai irosiţi timpul şi energia cu metode empirice, e mai simplu decât credeaţi: vreţi să plouă, rugaţi-mă pe mine să port o pereche de botine din piele întoarsă.

Stai la oraş, n-a mai plouat de mai bine de două săptămâni, te simţi precum un cotlet pe grătar atunci când mergi pe trotuar şi ai vrea să se mai răcoreasca un pic cetatea? Eşti fermier şi îţi simţi recolta ameninţată? Esti doar boem şi vrei să te iubeşti cu Lorelei în pod?
Sunt omul tău! Cere-mi să mă încalţ cu cea mai nouă pereche de caterpilări – ce pana mea! – şi se rezolvă. Întotdeauna!

Ba mint, există o excepţie, una singură: atunci când încalţ pantofii bleu din piele întoarsă. Atunci când port perechea albastră nu plouă. Atunci mă calcă toată lumea pe picioare.

Share:

22 comments

  1. Kraix 25 June, 2009 at 13:26

    Sau puteti sa-l rugati pe tata sa-si spele masina. Are acelasi efect.

  2. 4mall 25 June, 2009 at 13:42

    @Kraix: Adica tu esti fiica-mea???

  3. sharpe 25 June, 2009 at 14:28

    exact exemplul cu masina vroiam si eu sa il dau … dar e regula deja … nu o mai spal. macar stiu un lucru 🙂

  4. delly 25 June, 2009 at 14:37

    Offtopic, ce s eintampal cu Groparu ? Nu emrge site-ul, pierd urma tiganilor :((

  5. delly 25 June, 2009 at 14:37

    scuze de ortografie, dar un buton de EDIT ar ajuta !!!

  6. 4mall 25 June, 2009 at 14:46

    @sharpe: eu am facut un experiment: nu am spalat masina un an de zile. Dar se pare ca nu eu eram singurul blestemat, ca din cand in cand a mai plouat. Asa ca acum ii caut pe cei responabili, ca sa pot si eu sa-mi fac calculele de ploaie in liniste. Cum spunea si Duncan McLeod, in the end there can be only one!

  7. Adriana 25 June, 2009 at 15:41

    jizas, omule, pantofi bleu de piele intoarsa?! Si stii nuanta, stii ca-s de piele intoarsa? Ai mai multe perechi?! Cred ca in tine sta ascunsa o fata!

  8. Anna 25 June, 2009 at 15:56

    Ar trebui sa le anuntam pe babele alea care dau zeci de pomeni pentru ploaie si se plimba pe campuri si-n fata icoanelor ca e mai simplu sa ne plateasca un spalat de masina.
    Scuze, Adrian, dar e mai ieftin sa speli o masina decat sa cumperi o pereche noua de pantofi. Unde mai pui ca si eu ma alaturi “norocosilor” care dau bani pe spalatul masinilor macar cu o zi inainte de a ploua, in ciuda tuturor previziunilor meteo.

  9. sixtyniner 25 June, 2009 at 17:18

    Ce bine că nimeni nu ştie şi metoda cu luatul ochelarilor de soare; înseamnă că pot s-o păstrez pentru mine. Şşt!

  10. N.A. 25 June, 2009 at 19:02

    Da, si barbati-miu are o intelegere tacita cu nenea de la meteo de sus.. Niciodata nu da gres! Ma, da’ nici o data!!!
    In alta ordine de idei, domnu’ Calarasu, daca aveti atatea perechi de pantofi din piele intoarsa, basca una bleo, e clar! Sunteti metrosexual! 😀

  11. XaeL 25 June, 2009 at 19:03

    IT’S raining

  12. Bogdan 25 June, 2009 at 19:23

    Am avut si eu o zi pacatoasa ieri, ca s-a plimbat ploaia dupa mine de la deva pana aproape de fagaras.
    Astazi a plouat si cand m-am intors la brasov…asa ca s-au luat colegii de mine ca am venit cu ploaia de la timisoara!

    Om alta ordine de idei, nu stiu care sunt cele mai bune metode de a chema ploiaia, dar asta cu papucii de piele intoarsa nu am mai auzit-o

  13. Bogdan Dascalescu » Blog Archive » Făgăraş-Timişoara şi retur 25 June, 2009 at 19:28

    […] Si altii au mai avut probleme cu ploaia..cititi aici […]

  14. alex 25 June, 2009 at 19:35

    Eh, asta e destinul tragic al tuturor celor ce poartă pantofi bleu din piele întoarsă.

  15. Kraix 25 June, 2009 at 19:49

    @4mall : sunt baiat :))

  16. Arsulici 25 June, 2009 at 20:41

    @Kraix
    Nici o problema, nu dispera, pina la urma vei deveni si tu barbat 🙂 :)) :))

  17. admin 25 June, 2009 at 21:57

    Adriana – in mine sta ascuns Elvis, dar cred ca am fost prea subtil. Blue suede, da, care e problema? http://4.bp.blogspot.com/_kY5WNu7XcU8/SKw6h5n6T6I/AAAAAAAAAr4/BHHfMAyeNDo/s400/blue+suede+shoes.jpg

    N.A.- mai mult metro, ca merg cu metroul

    XaeL – fireste! mersi.

  18. 4mall 25 June, 2009 at 22:23

    @Kraix: Ma tu es mi hijo!

  19. cris 26 June, 2009 at 00:24

    ma bag si eu.daca spal geamurile pana seara sigur ploua.

  20. Kraix 26 June, 2009 at 00:24

    @4mall : no se puede !
    @Arsulici : ma simt mai bine acum. Multumesc

  21. N.A. 26 June, 2009 at 15:26

    @4mall: deci, dom’ne, dupa aceasta logica, tu esti barbati-mio!!! treci acas’!!

  22. PussyCat 26 June, 2009 at 16:27

    esti mult prea superstitios :))