Postul nu e post destul

Croampe la stomac

4 mall

Deşi e constănţean de felul lui, M.J. (nu bre, nu Michael Jackson, Dumnezeu să-l odihnească) are origini occidentale. Motiv pentru care, pe timpul copilăriei, o bună parte din vacanţa de vară o petrecea la bunicii de pe lângă Beiuş (în judeţul Bihor, bre, ăstia care n-ati avut google la şcoală).
Statului lui de orăşean se pierdea în firele din iarba gazonului (asa se zicea la praful de pe islaz), pe care îl bătea toată ziua, iar când se aprindea nocturna (felinarul din capul uliţei) chiar şi noaptea.

Deşi pretenţios din fire, acolo parcă uita că exista salam de Sibiu, în schimb compensa lipsa lui cu brânză, roşii şi ceapă. A avut el o mică problemă cu limbile străine, pentru că nu reuşea niciodată să facă diferenţa dintre porodici şi pipărci, aşa că de câte ori cerea roşii primea ardei, şi invers, dar pe ansamblu era mulţumit.
Asta nu înseamnă că nu a stat câteva zile aproape nemâncat. Eu însă nu l-am condamnat niciodată pentru chestia asta, fiindcă sunt sigur că şi eu as fi zis pas unei ciorbe de păsulă, sau unei porţii de croampe prăjite.

Partea bună cu limbile astea străine e că M.J. şi-a asigurat rinichii împotriva pietrelor pentru următorii 50 de ani, nu de alta dar cunoscând terminologia, în fiecare zi mânca ba pepeni, ba lubeniţă, ba harbuz!

Partea proastă cu limbile astea străine e că la un moment dat s-a săturat să mănânce doar pepene cu ciuşcă (şi asta în condiţiile în care nu-i place mâncarea picantă), aşa că foamea îl impingea să accepte fără comentarii invitaţiile la tenchi fiert.

După un timp însă, începând să se obişnuiască cu ideea că bunică-sa nu îl otrăveste, indiferent ce îi pune in farfurie, M.J. a început încet-încet să înveţe cum stă treaba, şi ce să ceară când vroia o roşie.

Motiv pentru care, odată întors în Constanţa, cu ocazia unei vizite în piaţa de legume, aflându-se în preajma unui ţăran care încerca să-şi vândă castraveţii, s-a trezit întrebând :
– Nu cumva aveţi porodici?
La care ţăranul, om simplu şi cinstit, a început să se jure pe toti dumnezeii că avusese anul trecut gândaci de Colorado, dar anul ăsta a stropit toată grădina. Iar M.J., neînţelegând legătura, a plecat dezorientat şi flămând, la fel ca la bunică-sa.

M.J. a fost şi este în continuare mai slab decât mine. Iar eu sunt convins că asta nu e din cauză că manânc eu mult, ci din cauză că bunicii mei sunt dobrogeni!

Share:

36 comments

  1. Perti 26 June, 2009 at 13:16

    hahahahahahaha
    Postu` asta-i cu dedicatie? 😉 Nu-s dă pângă Binş ci dup-aci dân Bihor. Te invit la un dejun ardelenesc: oleacă dă pălincă, pită, clisă, ceapă, brânză, porodici, pepini şi nişte pipărci. Dup`acea bem nişte vin d`ala bun dân Dealu` Câcăinii. Ce zâci, vii?

  2. 4mall 26 June, 2009 at 13:41

    @Perti: No, ghini! Da dupa dejun, nu dai si tu un pranz, ca sa nu mai zic de cina…?

  3. Arsulici 26 June, 2009 at 14:39

    @4mall
    parca ziceai ca nu maninci mult…
    sau vrei sa intri in standardele de frumusete ale ardealului, adica „mindru, gras”…
    :))

  4. Arsulici 26 June, 2009 at 14:41

    @4mall
    aaa, si uitam , imi dai 10% pentru idee, ca postul asta al tau a fost se pare inspirat de polemica provocata de mine atunci cind am vorbit de legatul sacului de paradaici cu chiloteii tanga a lui Vivi F 😀 🙂

  5. 4mall 26 June, 2009 at 15:06

    @Arsulici: 1.Mananc mult doar in comparatie cu M.J.
    2.Nu se spune gras, ci “bine intretinut”
    3.Nu se spune mandru, ci “constient de proprile calitati”
    4.La fel cum ai patit si la concurs cu carti, te declar castigatorul moral al celor 10%. E bine asa?

  6. dorinho 26 June, 2009 at 15:28

    4mall
    incurca-si limbile romane, coane. “ghini” e de pe la Stefan cel Mare 🙂

  7. N.A. 26 June, 2009 at 15:48

    Da, si intre mine si sotul meu cel oltean se impotmoleste comunicarea cand vine vorba de pus rufe pe “culme” (sarma), “ghioslomici” (scovergi), “ciusca”, lubenita /vs/ pepene si inca vreo cateva…

  8. N.A. 26 June, 2009 at 15:50

    Dar as dori si eu o traducere pentru: pasula, croampe, tenchi.

  9. 4mall 26 June, 2009 at 15:55

    @N.A.: Pasula=fasole
    croampe=cartofi
    tenchi te las pe tine sa descoperi

  10. JULIUS 26 June, 2009 at 16:19

    @NA: tenchi = porumb, cucuruz
    in dobrogea, la scovergi le zice “ghislomele”

  11. PussyCat 26 June, 2009 at 16:27

    Rip Michael Jackson 🙁

  12. theheartcollector 26 June, 2009 at 16:49

    @Arsulici: Poate-mi dai şi mie o bere din acel 10% 😛

  13. Arsulici 26 June, 2009 at 17:58

    @4mall
    e perfect asa

    @theheartcollector
    Iti dau, coane, iti dau…

  14. adriana 26 June, 2009 at 18:41

    dar de pălăgeni, moşmoane sau brăzdoaie ce ziceţi?

  15. Bogdan 26 June, 2009 at 21:57

    De picioici cred ca ati auzit…

    Este interesant cate variatiuni are limba romana, si cat de multe regionalisme avem.

  16. 4mall 26 June, 2009 at 22:39

    @dorinho: Mai, eu stiu limbi straine, da?

  17. 4mall 26 June, 2009 at 22:40

    @julius: Nu mi-as permite in mod normal sa te corectez, dar pentru ca am baut deja o bere, te anunt ca se zice “ghizdromele”.

  18. JULIUS 26 June, 2009 at 22:42

    @4mall: ma, io sunt ardelean nascut in cernavoda, cunosc limba dobrogeana. de pilda, stiu si ca orasul tau se cheama Costanta 😀

  19. N.A. 26 June, 2009 at 23:23

    @ JULIUS, 4mall – Hahaha! Ba! Pe la Oltina, va anunta, cu regret, bunica mea ca ezista varianta de “ghiozlomea” cu 2 variante de plural, “ghiozlomele” si “ghiozlomici”. Eu mai foloseam si “ghiozlomica”.. o alintam, asa.. de draga ce mi-era!

  20. N.A. 26 June, 2009 at 23:24

    @ adriana – Tradu, ca de nu, le luam drept injurii! 😀

  21. Bogdan 27 June, 2009 at 00:00

    Julius…pe 1-8 august o sa fiu la capidava…ne intalnim la cernavoda sa dau o bere?

  22. 4mall 27 June, 2009 at 00:40

    @Bogdan: Si mie nu-mi dai nimic mai? Egoizdule!

  23. Arsulici 27 June, 2009 at 04:51

    @4mall lasa ca atunci cind ajung in CT ti-oi da eu o bere din cei 10% 🙂

  24. LArSON 27 June, 2009 at 10:14

    Statul sau statutul?

  25. 4mall 27 June, 2009 at 10:22

    @Arsulici: Te astept! Serios!
    @Larson: huh?

  26. Fr3ak 27 June, 2009 at 12:31

    cocioane, slana, cocie, fedeu, temeteu

    Io m-am blocat cu „blana” oltenească…

  27. Bogdan 27 June, 2009 at 20:42

    @ 4mall: daca esti la cernavoda, dau cum sa nu, la CT nu stiu daca ajung

  28. 4mall 27 June, 2009 at 21:29

    @Bogdan: Sa vorbim si cu Julica, Arsulici, Carmen si restul, poate facem o intalnire DC pe malu’ garlii! Nici asa nu ajungi?

  29. Bogdan 27 June, 2009 at 23:10

    @ 4mall…pai..atunci poate dupa data de 8, cand termin treaba la cernavoda…

  30. 4mall 28 June, 2009 at 16:46

    @Toata lumea interesata: Cine vine la o bere pe malu’ marii dupa data de 8?

  31. Bogdan 28 June, 2009 at 17:08

    @ toata lumea interesata: Dupa 8 august vrea sa zica 4 mall:D

  32. Perti 29 June, 2009 at 11:51

    4mall: Dupa 8 august poate ne vedem la mare… palinca si clisa le aduc eu. Pui la bataie un loc de cazare pentru 2 persoane?

  33. 4mall 29 June, 2009 at 15:28

    @Perti: Cere si ti se va da

  34. Bogdan 29 June, 2009 at 16:34

    @4mall, si altii interesati: http://www.atlantikron.org…da-ti un ochi aici, poate va intereseaza…tabara este super, am fost si acu 2 ani si m-am distrat foarte misto, plus am cunoscut multa lume buna, si am aflat lucruri interesante.

  35. Bogdan 29 June, 2009 at 16:35

    http://www.atlantykron.org scuze, it was a typo